آموزش حذف صفحات AMP

چگونه صفحات AMP خود را از نتایج جستجوهای گوگل حذف نماییم؟
اگر شما در وب سایت خود صفحات (AMP Accelerated mobile pages) یا صفحات موبایلی پر شتاب دارید و آنها نتایجی که شما انتظار دارید را برای شما ایجاد نمی نمایند و قصد حذف کردن آنها را دارید تا انتها این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله ما توضیحاتی که توسط گوگل برای حذف صفحات AMP منتشر شده است را برای شما آورده ایم.
اخیرا گوگل یک فایل Help یا آموزش در بخش Developer خود منتشر نموده و در آن توضیحاتی برای حذف صفحات AMP برای وب مستر ها و طراحان وب سایت ها منتشر نموده است. شاید بپرسید که چرا باید صفحات AMP را حذف نمود؟ مگر مشکلی در رابطه با این صفحات وجود دارد؟ مگر خود گوگل تاکید بر ایجاد این صفحات در وب سایت ها ننموده بود؟ درست است گوگل بر ایجاد صفحات AMP در وب سایت بسیار تاکید کرده است و قصد ندارد به کاربران بگوید که این صفحات را از وب سایت خود حذف نمایند، اما اگر صاحبان وب سایت ها صفحات AMP در وب سایت خود داشته باشند که خواسته های آنها را بدان طور که انتظار دارند بر آورده ننماید و مشکلاتی در رابطه با آن صفحات AMP وجود داشته باشد که برای وب سایت دردسر ساز شود

حال این افراد چگونه باید صفحات AMP را حذف نمایند؟
در این مطلب که توسط گوگل منتشر شده است، توضیح داده شده است که صاحبان وب سایت ها چگونه می توانند صفحات AMP را بدون آنکه مشکلی برای وب سایت ایجاد شود حذف نمایند. در زیر سه راهکار ارائه شده توسط گوگل برای حذف صفحات AMP آورده شدده است:
راه کار اول: حذف صفحات AMP از جستجوهای گوگل
مراحل زیر می تواند صفحات AMP را از جستجوهای گوگل حذف نماید بدون آنکه برای کاربران وب سایت شما اروری نمایش دهد:
در سورس کد صفحات کانونیکال لینک rel=”amphtml” را حذف نمایید.
تنظیماتی در سرور خود ایجاد کنید که یکی از ریدایرکت های HTTP 301 و یا HTTP 302 (مربوط به انتقالات دائمی صفحات) را برای صفحاتی AMP حذف شده به کاربر نمایش دهند.
یک ریدایرکت از صفحه AMP حذف شده به صفحه کانونیکال مرتبط با آن ایجاد نمایید.
برای اطمینان از حذف شدن صفحات خود، آنها را در گوگل بررسی نمایید و جستجو کنید که آیا صفحه شما یافت می شود یا خیر. اگر تعداد صفحات حذف شده شما زیاد می باشد و شما نمی خواهید بررسی کیند که آیا تک تک صفحات شما به درستی حذف شده اند یا خیر می توانید از Accelerated Mobile Pages Report استفاده نمایید. این بخش به شما گزارشی از تعداد صفحات AMP وب سایت شما که توسط گوگل کراول شده و ایندکس گذاری شده اند می دهد و اگر صفحات مد نظر شما به درستی حذف شده باشند دیگر در این لیست نمایش داده نخواهند شد.
راه کار دوم: حذف صفحات AMP از جستجوهای گوگل و پلتفرم های غیر مرتبط با گوگل
با استفاده از این متد می توانید صفحات AMP مد نظر خود را از جستجوهای گوگل و کش AMP گوگل (Google AMP Catch) حذف نمایید در حالیه پرمالینک ها یا پیوندهای یکتای مربوط به این صفحات را حفظ نمایید. مراحل پیاده سازی این روش به شرح زیر می باشند:
از سورس کد صفحه کانونیکال لینک rel=”amphtml” را حذف نمایید.
متا تگ “noindex” را به صفحات مد نظر خود اضافه کنید تا با استفاده از این روش مانع کروال شدن صفحات خود توسط ربات های گوگل شوید.
یک نقشه سایت جدید برای وب سایت خود ایجاد کنید و در آن صفحات AMP حذف شده را لحاظ نکنید، سپس نقشه سایت جدیدی را در گوگل وب مستر تولز و کنسول جستجوی گوگل، جایگزین نقشه سایت قبلی نمایید.
برای اطمینان از حذف شدن صفحات مد نظر خود، آنها را در گوگل بررسی نمایید و جستجو کنید که آیا صفحه شما یافت می شود یا خیر. اگر تعداد صفحات حذف شده شما زیاد می باشد و شما نمی خواهید بررسی کنید که آیا تک تک صفحات شما به درستی حذف شده اند یا خیر می توانید از Accelerated Mobile Pages Report استفاده نمایید. این بخش به شما گزارشی از تعداد صفحات AMP شما که توسط گوگل کراول شده و ایندکس گذاری شده اند می دهد و اگر صفحات مد نظر شما به درستی حذف شده باشند دیگر در این لیست نمایش داده نخواهند شد.
حال باید صفحات AMP خود را از سایت حذف نمایید به گونه ای که هیچ اثری از آنها باقی نماند.
تنظیمات سرور خود را به گونه ای تغییر دهید که زمانی که نمایندگان Google user-agents ها (مثلا ربات های گوگل) می خواهند به صفحه ای که حذف نموده اید دسترسی یابند برای آنها پیام HTTP 404 (صفحه مورد نظر یافت نشد – not found) ارسال گردد. انجام این کار موجب می شود که کش AMP گوگل صفحات منسوخ شده شما را به دیگر پلتفرم ها عرضه ننماید.
اگر می خواهید که پس از حذف صفحات AMP پرمالینک های مربوط به آن صفحات فعال باقی بماند، سرور خود را به گونه ای تنظیم کنید که با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ کابرانی که به صفحات حذف شده مراجعه می کنند را به صفحات کانونیکال ارجاع دهد.
راه کار سوم: حذف صفحات AMP از نتایج گوگل به سریع ترین شکل ممکن
اخطار: این روش از حذف صفحات کانونیکال موجب نمایش داده شدن یک ارور به کاربران هنگام مراجعه به صفحات AMP حذف شده می گردد. این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود مگر در شرایطی که اشتباهی در ایجاد یک صفحه AMP ایجاد شده باشد و شما ملزم به حذف سریع آن باشید. زمانی که شما با استفاده از این روش صفحات خود را حذف می نمایید ربات های گوگل نیاز به زمان دارند تا متوجه شوند این صفحه حذف شده است و در طی این زمان همواره پیام خطا برای کاربرانی که درخواست ورود به این صفحات را دارند ارسال می گردد. مراحل انجام این روش به شرح زیر می باشد:
حذف صفحه AMP از سرور وب سایت.
انجام تنظیماتی برای آنکه سرور پیام (HTTP 404 not found) را در هنگام درخواست کاربران برای دسترسی به صفحه حذف شده برای آنها ارسال نماید. خودتان نیز برای اطمینان یک بار در گوگل صفحه مد نظر را جستجو کنید و مطمئن شوید که صفحه حذف شده و پیام HTTP 404 ارسال می گردد.
برای هر صفحه AMP که آن را حذف می نمایید لینک rel=”amphtml” را از سورس کد صفحه کانونیکال مربوطه حذف نمایید.
از گوگل بخواهید که صفحات کانونیکال را مجددا کراول نماید.
برای هر صفحه AMP که می خواهید آن را حذف کنید مراحل یک تا چهار را تکرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 3 =