آموزش حرفه ای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های بازاریابی اینترنتی برای تجارت های مختلف است که اگر به درستی و با رعایت اصول انجام گیرد می تواند موفقیت بسیاری برای یک تجارت به همراه داشته باشد. اخیرا مطالب مختلفی درباره ایمیل مارکتینگ در وب سایت های مختلف منتشر شده است که اغلب بسیار پراکنده و جسته گریخته هستند و نمی توانند پاسخگوی تمامی سوالات کاربران باشند. از این رو ما بر آن شدیم که یک مطلب جامع و غنی درباره ایمیل مارکتینگ برای شما عزیزان منتشر نماییم که تمامی آنچه را که شما نیاز دارید در رابطه با ایمیل مارکتینگ بدانید در برداشته باشد.

پس اگر شما به این روش بازاریابی اینترنتی علاقه مند هستید و می خواهید با استفاده از این روش برای تجارت خود مشتریانی جذب نمایید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مقدمه

بازاریابی انواع مختلفی دارد که قبلا به بعضی از موارد ان توضیحات و آموزشهایی ارائه داده بودیم .همانند :

بازاریابی امری است که سرنوشت یک تجارت و به عبارت دیگر موفقیت و عدم موفقیت آن را رقم می زند. صاحبان یک تجارت هرچقدر هم که خدمات خوب و با کیفیتی ارائه کنند، مشتری مدار باشند و قیمت های منصفانه ای برای خدمات خود در نظر بگیرند، بازهم اگر نتوانند به نوعی خودشان را به کاربران بشناسانند و توجه آنها را جلب نمایند نمی توانند به هیچ موفقیتی دست یابند. پس می توان گفت که بازاریابی برای یک کمپانی مهم ترین و اصلی ترین رکن است و در واقع رکنی است که بدون آن کمپانی به هیچ موفقیتی دست نخواهد یافت.
در گذشته بازاریابی با استفاده از نصب بنر ها در مکان های پرتردد، پخش تراکت و کارت ویزیت و در کمپانی های بزرگتر با استفاده از پخش آگهی های بازرگانی در رادیو و تلویزیون صورت می گرفت. پس از معرفی اینترنت به دنیا و شروع استفاده بشر از اینترنت، بازاریابی اینترنتی نیز به روش های بازاریابی برای تجارت های مختلف اضافه شد، اما در اوایل به دلیل آنکه تنها تعداد محدودی از افراد از اینترنت استفاده می نمودند و به دلیل کم بودن سرعت اینترنت و بسیاری مسائل و مشکلات دیگر بازاریابی اینترنتی نمی توانست مزایای چندانی برای صاحبان تجارت ها داشته باشد. در چند سال اخیر با افزایش سرعت اینترنت و روی کار آمدن گوشی های هوشمند رابطه بشر با اینترنت بسیار بهتر و قوی تر شده است و به نوعی اینترنت جزیی از زندگی بشر گردیده است از این رو می توان به جرات گفت که بازاریابی اینترنتی امروزه مهم ترین و اصلی ترین روش بازاریابی برای تجارت ها است و بیش از هرنوع بازاریابی دیگری می تواند برای تجارت های مختلف مفید باشد.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های بازاریابی اینترنتی یا آنلاین مارکتینگ، می باشد که در آن از پست الکترونیکی یا ایمیل به عنوان روشی برای برقراری ارتباط تجاری با مشتریان استفاده می گردد. به طور کلی می توان گفت که هر ایمیل تبلیغاتی که به یک مشتری و یا فردی که به عنوان یک مشتری بالقوه تلقی می گردد، ارسال شود جزیی از پروسه ایمیل مارکتینگ محسوب می شود. عبارت ایمیل مارکتینگ برای موارد ذکر شده در زیر به کار برده می شود:
ارسال ایمیل هایی به مشتریان کنونی به منظور مستحکم تر کردن روابط تجاری با آنها و معرفی سایر خدمات و محصولات کمپانی به آنها و تبدیل کردن آنها به مشتریان وفادار برای یک برند خاص کمپانی شما، و یا ارسال ایمیل برای مشتریان سابق به منظور برقراری مجدد ارتباطات تجاری با آنها.
ارسال ایمیل برای جذب مشتریان جدید و یا معرفی یک محصول برای فروش سریع آن، مثلا ارسال ایمیلی برای اعلام حراج یک محصول در کمپانی شما.
قرار دادن پیام های تبلیغاتی در ایمیل هایی که یک کمپین تجاری برای مشتریان خود ارسال می نماید.
بازاریابی با استفاده از پست الکترونیکی یا همان ایمیل مارکتینگ مزایای زیادی نسبت به روش های قدیمی بازاریابی با استفاده از ارسال بسته های پستی و یا پخش تراکت ها و… دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:
میزان موفقیت و یا عدم موفقیت در آن قابل بررسی بوده و با استفاده از ابزارهای ردیابی نتایج بازاریابی با استفاده از پست الکترونیک می توان میزان دقیق مشتریان جذب شده با استفاده از پروسه ایمیل مارکتینگ انجام شده را تخمین زد و حتی نقاط قوت و ضعف روش به کارگیری شده را بررسی نمود و مشکلات آن را به منظور کسب نتایج موفق تر، برطرف نمود.
بیش از نیمی از کاربران پست های الکترونیکی حداقل روزی یک بار به ایمیل خود مراجعه می نمایند و ایمیل های دریافتی خود را چک می کنند.
کسانی که با استفاده از روش افزودن تبلیغات به ایمیل های تجاری دیگر کمپانی های از پروسه اییمل مارکتینگ استفاده می نمایند می توانند با استفاده از قرار دادن یک کلید CTA در تبلیغات خود کاری کنند که کاربران زیادی در مجله اینترنتی آنها عضو شوند و ایمیل خود را در سامانه ایمیلی آنها ثبت نمایند. در این صورت آنها می توانند یک پایگاه داده بسیار ارزشمند از ایمیل افراد علاقه مند به تجارت آنها و یا به عبارت دیگر مشتریان بالقوه، بیابند.
بازاریابانی که بتوانند در پروسه ایمیل مارکتینگ خود شخصی سازی ها را لحاظ کنند (یعنی ایمیل هایی که به عنوان تبلیغات یا اطلاع رسانی برای کاربران ارسال می نمایند بر حسب پارامترهای مختلفی مثل سن، جنسیت، موقیعت جغرافیایی و … طبقه بندی کندد و به افراد گروه های مختلف، ایمیل های مختلفی ارسال نمایند)، می توانند از کیمپین ایمیل مارکتینگ خود منافع بسیاری به دست آورند.
استفاده از شیوه ارسال ایمیل های ترنس اکشنال به صاحبان تجارت ها این امکان را می دهد که به صورت اتوماتیک به وقایع مختلفی که برای کاربران رخ می دهد عکس المل نشان دهند و ایمیل هایی متناسب با موقعیت رخ داده برای کاربران ارسال نمایند و بدین طریق حس همدلی و تعامل بیشتری با کاربران ایجاد نمایند. برای مثال ارسال ایمیل های اتوماتیک برای تولد کاربران.
یکی از نکات منفی در رابطه با ایمیل مارکتینگ امکان اسپم شدن ایمیل ها توسط کاربران است. اگر ایمیل های شما توسط کاربران به صورت دستی اسپم شود (یا توسط برنامه هایی که برخی افراد بر روی ایمیل خود فعال سازی می نمایند که به صورت اتوماتیک ایمیل های مشکوک و تبلیغاتی را از باکس دریافت حذف یا اسپم می نماید) و بخشی از ایمیل های ارسالی شما به طورکلی ریجکت شود، ممکن است نرخ بالایی از ایمیل های ارسالی شما بدون آنکه خوانده شوند حذف گردند. این مساله موجب می شود که آمارهای مورد بررسی شما نیز دچار خطا گردد، یعنی شما بررسی های آماری خود را بر روی نتایج دریافتی از تعداد ایمیل های ارسالی بررسی کنید و بر این اساس میزان موفقیت را بسنجید درحالیکه نرخ بالایی از ایمیل های ارسالی شما اصلا خوانده نشده باشند و این امر موجب می شود که شما تصور کنید که پروسه ایمیل مارکتینگ شما موفقیت چندانی کسب ننموده است. برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی باید از روش های “Opt-in” در پروسه ایمیل مارکتینگ خود بهره گیری نمایید.

روش “Opt-in” چیست ؟

بدین صورت است که شما فقط ایمیل های خود را به کاربرانی که برای دریافت ایمیل های شما ثبت نام نموده اند ارسال می نمایید. شما نباید پروسه ایمیل مارکتینگ خود را بر روی هر پایگاه داده ایمیلی قابل دستیابی انجام دهید. بلکه باید پایگاه داده ایمیل های خود را با دقت و ظرافت بسیاری انتخاب نمایید. در واقع شما باید ایمیل های تبلیغاتی خود را برای کاربرانی بفرستید که رضایت خود را برای دریافت این ایمیل ها اعلام نموده باشند. برای مثال شما باید یک کلید CTA در وب سایت خود ایجاد کنید که با استفاده از آن کاربرانی که تمایل دارند ایمیل خود را در پایگاه داده شما ثبت کنند و یا در ایمیل های ارسالی خود یک کلید CTA ایجاد کنید که کاربران بتوانند در صورتی که تمایلی به دریافت ایمیل های تبلیغاتی شما ندارند آنها را غیر فعال نمایند یا به اصطلاح “Opt-out” نمایند. شما باید از هر روشی که می توانید ارسال ایمیل به کاربرانی که تمایلی به دریافت ایمیل های شما ندارند را متوقف نمایید تا نتایج و آماره های حقیقی تری را از پروسه ایمیل مارکتینگ خود بتوانید تخمین بزنید.
حال این سوال مطرح می شود که که چرا باید یک تجارت به سراغ ایمیل مارکتینگ برود و چگونه باید این کار را انجام دهد؟ خب ما در این مقاله قصد داریم که جواب این سوالات را برای شما شرح دهیم.
چرا باید یک تجارت به سراغ ایمیل مارکتینگ برود؟
دلایل زیادی وجود دارد که یک تجارت از میان تمامی روش های آنلاین مارکتینگ روش ایمیل مارکتینگ را برای بازاریابی انتخاب نماید که در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است:
هزینه: هزینه ایمیل مارکتینگ نسبت به سایر روش های بازاریابی آنلاین و غیر آنلاین کمتر می باشد. اگر صاحبان یک تجارت خودشان اقدام به انجام این کار نمایند و یا حتی از طریق یک کمپانی ایمیل مارکتینگ پروسه ایمیل مارکتینگ را طی نمایند، هزینه های این پروسه بسیار بسیار کمتر از سایر روش های بازاریابی خواهد بود و می توان گفت که حتی هزینه های آن در برخی مواقع یک دهم سایر روش های بازاریابی آنلاین خواهد بود.
موفقیت: زمانی که شما شیوه ارسال ایمیل برای بازاریابی را انتخاب می نمایید می تواندی جامعه هدف خود را انتخاب کنید و جامعه ای را برای این کار در نظر بگیرید که امکان کسب موفقیت از میان آنها بسیار بیشتر باشد. اگر شما در ایمیل مارکتینگ این هدف را در نظر داشته باشید می توانید علاوه بر انکه در میزان هزینه های بازاریابی خود بسیار صرفه جویی نمایید، می توانید ROI یا به عبارتی جامعه هدف خود را به گونه ای انتخاب نمایید که افراد با جنسیت، گروه سنی، صنف کاری و بسیاری ویژگی های دیگر که مد نظر شما می باشد را شامل شود. در این صورت شما برای تبلیغات مستقیما به سراغ جامعه آماری رفته اید که مناسب تجارت شما می باشد.
انعطاف پذیری و قابلیت بررسی آماری میزان موفقیت: با استفاده از نرم افزار ها و ابزارهای متعددی که برای بررسی آماری نتایج ایمیل مارکتینگ به بازار عرضه گردید است شما می تواندی با دقت بسیار زیادی میزان موفقیت کمپین اییمل مارکتینگ خود را تخمین بزنید و همچنین عکس العمل افراد به ایمیل های ارسالی خود را به صورت آماری مورد بررسی قرار دهید و بدین صورت متوجه خواهید شد که کدام بخش های اییمل های ارسالی در پروسه ایمیل مارکتینگ شما عملکرد بهتری داشته و کدام بخش ها عملکرد ضعیف تری داشته اند و در صورت لزوم می توانید برخی استراتژی های خود را تغییر دهید تا به بهترین نتایج ممکن دست یابید.
چگونه باید یک کمپین ایمیل مارکتینگ را راه اندازی نمود؟
ایجاد یک کمپین ایمیل مارکتینگ مراحل بسیاری دارد که در ادامه هر یک را به صورت مجزا برای شما شرح خواهیم داد. هدف ما در این بخش از مقاله این است که شما پس از مطالعه این بخش مواردی مثل اینکه چگونه یک لیست ایمیل مشتریان هدف برای تجارت خود ایجاد نمایید، چگونه یک ایمیل مناسب برای پروسه ایمیل مارکتینگ خود ایجاد کنید که بتواند CTR بسیار بالایی برای شما ایجاد نماید و چگونه برخی از مراحل انجام ایمیل مارکتینگ را اتوماتیک سازی کنید تا بتوانید پروسه ایمیل مارکتینگ خود را به ساده ترین و بهترین شکل انجام دهید را در خواهید یافت. پس اگر به یادگیری این موارد علاقه مند هستید تا انتهای این بخش با ما همراه شوید.
گام اول
چگونه پروسه ایمیل مارکتینگ خود را آغاز کنیم؟
اولین گامی که شما باید برای ایجاد یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق بردارید کسب اجازه از افراد برای ارسال ایمیل به آنها ست !!! شاید بپرسید چگونه می شود از افراد برای ارسال ایمیل اجازه گرفت؟! ما در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.
برخی افراد در شروع پروسه ایمیل مارکتینگ خود یک پایگاه داده ایمیلی را خریداری می نمایند، این کار شاید به نظر یک روش میان بر برای دستیابی به یک لیست ایمیلی جامع باشد اما به هیچ وجه کار درستی نیست و نمی تواند نتایج رضایت بخشی برای شما ایجاد نماید.
برخی دیگر از افراد ایمیل کسانی را که پیشتر با آنها در کنفرانس ها و مجامع آشنا شده اند از روی بیزینس کارت آنها بر می دارند و با استفاده از این روش یک پایگاه داده ایمیلی برای ایمیل مارکتینگ خود ایجاد می کنند. اما ما این روش را نیز به شما پیشنهاد نمی کنیم. زیرا با وجود آنکه شما بیزینس کارت این افراد را دریافت کرده اید و این بدین معنی است که آنها این اجازه را به شما داده اند که برای آنها ایمیل ارسال کنید اما ارسال ایمیل های تبلیغاتی برای این افراد از لحاظ تکنیکال بی نتیجه خواهد بود و منجر به اسپم شدن شما خواهد شد.
ارسال ایمیل به کسانی که برای دریافت ایمیل های شما “Opt-in” نکرده باشند و یا به عبارت دیگر به صورت داوطلبانه برای دریافت ایمیل های شما عضو نشده باشند، نمی تواند نتایج خوبی برای شما در پی داشته باشد و این افراد به هیچ وجه نم یتوانند به مشتریان شما مبدل گردند. در واقع ارسال ایمیل برای کسانی که خودشان در لیست شما ثبت نام نکرده باشند تنها منجر به هدر دادن وقت و زمان برای شما خواهد شد و نهایتا ایمیل های شما توسط این افراد اسپم خواهد گردید.
همان طور که گفته شد شما برای شروع به یک لیست ایمیل نیاز خواهید داشت، اما این لیست ایمیل تنها زمانی می تواند برای پروسه ایمیل مارکتینگ شما مناسب باشد که از روش Opt-in (ثبت نام کاربان در فرم دریافت ایمیل های کمپانی) بدست آمده باشد. پس شما باید در اولین گام یک فرم ثبت نام در وب سایت خود ایجاد کنید که کاربان بتوانند در آن برای دریافت ایمیل های شما ثبت نام نمایند و همچنین نیاز به یک سرویس ایمیل مارکتینگ برای اتوماتیک سازی پروسه ارسال ایمیل ها خواهید داشت.
ابزار OptinMonster می تواند برای ایجاد یک فرم Opt-in و تست A/B در وب سایت شما به شما کمک کند. بنابراین شما می توانید با استفاده از این ابزار و بدون نیاز به استخدام یک برنامه نویس یک فرم Opt-in داینامیک، هدف گذاری شده و شخصی سازی شده در وب سایت خود ایجاد نمایید و آن را رد هر قسمتی از سایت خودتان قرار دهید.
نرم افزارها و سرویس های ایمیل مارکتینگ بسیاری وجود دارد که هزینه استفاده از هریک از آنها با دیگری متفاوت است و لذا خدماتی که این نرم افزارها به کاربران ارائه می نمایند نیز متفاوت می باشد. برخی از این نرم افزارها دارای امکان ارسال ایمیل به تعداد نا محدود می باشند و عضویت آنها به صورت ماهانه و یا سالانه می باشد. در زیر لیستی از بعضی خدمات خاصی که سرویس های مختلف ایمیل مارکتینگ به کاربران خود ارائه می نمایند آورده شده است، شما می توانید با بررسی این لیست انتظاراتی که از نرم افزار ایمیل مارکتینگ خود دارید تعیین کنید و نرم افزار متناسبی با آن برای خود انتخاب نمایید.
امکان مدیریت اعضای سامانه ایمیلی.
امکان ایجاد ایمیل های بسیار زیبا و حرفه ای با استفاده از تمپلیت های از پیش آماده شده ای که در آنها وجود دارد را به کاربران می دهند.
امکان بررسی نتایج حاصل از پروسه ایمیل مارکتینگ و محاسبه میزان موفقیت به صورت داده های آماری امکان پاسخگویی اتوماتیک به ایمیل های ارسالی از جانب کاربران است.
از دیگر ویژگی هایی که می تواند برای یک نرم افزار ایمیل مارکتینگ بسیار مفید و کمک کننده باشد امکان دسته بندی کاربران به صورت اتوماتیک و تبدیل پایگاه داده به چند پایگاه داده کوچک به منظور شخصی سازی ایمیل های ارسالی برای هر یک از این پایگاه های داده به صورت مجزا.
داشتن رابط کاربری ساده و دادن امکان انجام تمامی کارها به صورت درگ اند دراپ.
داشتن امکانات رایگان در کنار امکانات پولی یکی دیگر از ویژگی های جالب برخی از نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ است. برخی از این نرم افزارها امکانات ساده مثل ارسال ایمیل های تعداد بالا را به صورت رایگان برای کاربران فراهم می نمایند و کاربران برای استفاده از امکانات دیگری همچون استفاده از تمپلیت های پیش ساخته برای ایمیل و امکانات بررسی های آماری ملزم به پرداخت هزینه هایی می باشند.
سرویس های ایمیل مارکتینگ بسیاری در ایران مشغول به فعالیت هستند و هریک دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشند که افراد می توانند با توجه به علایق و نیازهای خود هریک از آنها را انتخاب کنند و از خدمات آنها بهره مند شوند. یکی از مشهور ترین سرویس های ایمیل مارکتینگ در سراسر دنیا HubSpot می باشد. می توان به جرات گفت که HubSpot یک سرویس ایمیل مارکتینگ همه جانبه است و تمامی قابلیت هایی که دیگر سرویس های ایمیل مارکتینگ دارند را به صورت یکجا به کاربران ارائه می نماید. این سرویس فراتر از ایمیل مارکتینگ نیز کار می کند و می تواند نیازهای تجارت های کوچک و بزرگ را بر آورده نماید. از دیگر خدمات یکه سرویس اییمل مارکتینگ HubSpot به کاربران ارائه می نماید می توان به ارائه خدماتی در زمینه سئو، جذب کاربران به وب سایت، افزایش نرخ تبدیل کاربران به مشتریان و … اشاره نمود. البته استفاده از این سرویس برای کاربران هزینه های بسیار زیادی را به همراه دارد که کمترین هزینه آن که تنها شامل ارسال تعداد ۱۰۰۰ ایمیل می باشد، ۸۰۰ دلار در ماه بوده و برای هر ۱۰۰۰ ایمیل اضافی ماهانه ۵۰ دلار دیگر نیز دریافت می نماید.

از سایتهای ایرانی در زمینه ایمیل مارکتینگ فعالیت میکنند که من خودم شخصا استفاده کرده ام سایت email-banking.ir با مدیریت جناب عبدالملکی است که با ارائه سرویسهای خوب مشتری دائمی این سایت شدم .
پس از آنکه شما فرم Opt-in مد نظر خود را در وب سایتتان قرار دادید و یک سرویس ارسال ایمیل مناسب برای خودتان انتخاب کردید پروسه ایمیل مارکتینگ آغاز می شود. در ادامه ما به شما توضیح می دهیم که چگونه مراحل مختلف ایمیل مارکتینک را به بهترین شکل انجام دهید.
گام دوم
جمع آوری لیست ایمیل کاربران
اکثر افراد زمانی که صحبت از جمع آوری لیست ایمیل کاربران می شود فکر می کنند که باید تنها یک لیست Opt-in درون وب سایت خود قرار دهند و منتظر به مانند تا کاربران به صورت داوطلبانه در لیست آنها ثبت نام نمایند. این امر بسیار ایده آل گرایانه است و در دنیای واقعی این روش به هیچ وجه کار ساز نمی باشد.
برای انکه شما بتوانید یک لیست از ایمیل کاربران ایجاد نمایید باید بتوانید با استفاده از روش هایی نظر کاربران را جلب کنید و به نوعی منافع آنها را درگیر کنید. در واقع شما نیاز به روشی برای جذب حد اکثری مخاطب دارید.

جذب حد اکثری مخاطب چیست؟
جذب حداکثری مخاطب روشی است که در آن شما خدمات و مزایایی را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهید تا در ازای آن آدرس ایمیل آنها را دریافت نمایید. در واقع شما مزایای کاربران را درگیر می کنید تا بتوانید آدرس ایمیل آنها را دریافت کنید. به عنوان یک مثال از جذب حداکثری مخاطب می توان به این مورد اشاره نمود:

“برای مثال شما به کاربران امکان استفاده رایگان از یکی از خدمات خودتان را برای مدت یک هفته می دهید و در ازای آن از آنها می خواهید که در سامانه ایمیلی شما ثبت نام کنند و یا امکان دانلود یک فایل ویدیویی یا یک PDF را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می دهید و تنها کاری که آنها باید در ازای آن انجام دهند این است که در فرم Opt-in شما ثبت نام نمایند”.

پس بر خلاف آنچه اکثریت افراد فکر می کنند جذب حد اکثری مخاطب هزینه های زیادی برای افراد به همراه نخواهد داشت می توان آن را با هزینه های بسیار کمی انجام داد.
چگونه می توان جذب حداکثری مخاطب را به بهترین شکل انجام داد؟
تا اینجا متوجه شدید که برای جذب حداکثری مخاطب باید مزایایی برای کاربران ایجاد نمود و خدماتی را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار داد. اما اگر شما بخواهید پروسه جذب حداکثری مخاطب را به بهترین شکل انجام دهید و کاری کنید که پروسه شما بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد باید ۴ مورد ذکر شده در زیر را در کار خود لحاظ کنید:
ساده بودن پروسه برای کاربران: جذب حد اکثری مخاطب زمانی می تواند به درستی انجام گیرد که دو نکته درباره سادگی آن رعایت شود، اول آنکه خدماتی که شما به صورت رایگان در این پروسه برای کاربران قائل می شوید مفید باشد. برای مثال اگر شما یک PDF بسیار حجیم (۵۰۰ صفحه ای) آموزشی برای کاربران عرضه نمایید با وجود آنکه این PDF ارزش علمی بالایی دارد اما اکثریت کاربران وقت و حوصله کافی برای مطالعه چنین PDF ی را نخواهند داشت. دوم آنکه باید فرم ثبت نام شما ساده باشد و در چند گام ساده ثبت نام انجام گیرد. اگر فرم شما طولانی و زمان بر باشد اکثر افراد از ثبت نام در لیست ایمیل شما منصرف خواهند شد.
ثابت بودن: مزایایی که در ازای ثبت نام در فرم Opt-in خود برای کاربران قائل یم شوید باید ثابت باشند. برای مثال اگر شما امکان استفاده از سرویسی را به صورت رایگان در ازای ثبت نام در فرم Opt-in خود به کاربران می دهید نباید آن سرویس پیش از موعد مقرر از دسترس کاربران خارج شود و یا اگر امکان استفاده از تخفیف خاصی را برای کاربران قائل می شوید حتما باید آن تخفیف را برای آنها لحاظ کنید.
مفید بودن: چیزی که شما در ازای ثبت نام در فرم ایمیل خود به کاربران عرضه می کنید باید چیز مفیدی باشد و واقعا ارزشمند باشد، در واقع کاربران نباید پس از دریافت آن از معامله با شما احساس زیان کنند بلکه باید احساس کنند که چیز بسیار سودمندی از شما دریافت نموده اند این امر موجب می گردد که آنها به محصولات و خدمات شما خوش بین تر شوند.
ایجاد تغییرات چشم گیر: شما می توانید برای بهبود پروسه جذب حداکثری مخاطب به صورت مرتب محصول یا خدماتی را که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهید تا در فرم Opt-in شما ثبت نام نمایند را بهبود دهید. مثلا اگر امکان استفاده رایگان از سرویسی را به کاربران می دهید می توانید مدت آن را افزایش دهید و یا اگر یک فایل آموزشی را در اختیار کاربران قرار می دهید آن را جامع تر کنید و یا آموزش های دیگری را نیز به آن بیفزایید.
چگونه یک فرم Opt-in مناسب تولید نماییم؟
همان طور که گفته شد هدف از ایجاد فرم Opt-in در سایت جذب حداکثری محاطب است، یعنی شما می خواهید در ازای دادن مزایایی به کاربران آدرس اییمل آنها را دریافت کنید و ایمیل های تبلیغاتی خود را برای آنها ارسال نمایید تا بتوانید آنها را به خرید محصولات خود ترغیب نمایید. پس مهم ترین هدف ایجاد یک فرم Opt-in آن است که بتواند نرخ تبدیل کاربران به مشتریان بالایی ربای شما ایجاد نماید. برای یاجاد فرم Opt-in مناسبی که شما را به اهداف تجاریتان برساند باید نکات زیر را در کار خود مد نظر قرار دهید:
ایجاد عناوین جذاب: شما باید دقت داشته باشید که تیتر ها و عناوین شما جذاب باشند و به وضوح منافعی که کاربران یم توانند از ثبت نام در فرم Opt-in شما بدست آورند را شرح دهند.
قرار دادن توضیحات مفید: شما باید در فرم Opt-in خود توضیحات دقیق، واضح و تا حد ممکن کوتاهی از موضوع مورد نظر خودتان قرار دهید. استفاده از لیست های بالت دار برای این کار بسیار مناسب می باشد زیرا با این کار چشم کاربران می تواند در نگاه اول نکات کلیدی را به صورت کاملا دسته بندی شده دریابد.
استفاده از المان های دیداری جذاب: شما می توانید از تصاویر زیبایی برای جلب نظر کاربران در فرم Opt-in خود استفاده نمایید. این تصاویر باید مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شما در ازای ثبت نام در فرم Opt-in به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهید. برای مثال اگر شما امکان استفاده از یک کتاب الکترونیکی را در ازای ثبت نام به کاربران می دهید می توانید تصویری از جلد کتاب در فرم Opt-in خود قرار دهید تا کاربران بیشتر به ثبت نام در فرم شما ترغیب شوند.
رعایت اصل سادگی در فرم: فرم Opt-in شما باید تا حد امکان ساده باشد و کاربر برای ثبت نام ملزم به پر کردن کادرهای متعددی نباشد. به هیچ وجه در فرم Opt-in خود سعی در گرفتن اطلاعات بی فایده و اضافی از کاربران نکنید و سعی کنید که در فرم به کمترین اطلاعات دریافتی ممکن مثل نام، نام خانوادگی و ایمیل کفایت کنید. اگر شما یک فرم Opt-in طولانی ایجاد کنید که در آن سعی در گرفتن اطلاعات بسیار زیادی از کاربران داشته باشید این مساله موجب دفع کاربران و صرف نظر کردن آنها از ثبت نام در فرم شما می گردد.
ایجاد دکمه ثبت نام جذاب: باید از رنگ متضاد با رنگ زمینه و سایر رنگ های استفاده شده در صفحه وب سایت برای دکمه ثبت نام خود استفاده نمایید تا این دکمه کاملا درون صفحه مشخص باشد و کاربر برای یافتن آن نیازی به صرف زمان نداشته باشد بلکه در همان نگاه اول بتواند آن را درون صفحه بیابد. همچنین باید از عبارت جذاب و متمایزی بر روی کلید ثبت نام خود استفاده نمایید، برای مثال به جای نوشتن عبارت “عضویت” و یا “ثبت نام” می توانید از عبارات خاص تر مثل “عضو تیم ما شو” و یا عبارات مشابه دیگری که کاربران را مجاب به کلیک کردن می نمایند، استفاده کنید.
زمانی که فرم Opt-in خود را ایجاد نمودید، شما باید آن را بر روی سایت خود قرار دهید. انتخاب محل مناسب برای قرار دادن فرم Opt-in یکی دیگر از چالش هایی است که افراد در هنگام ایجاد فرم Opt-in در سایت خود با آنها مواجه می گردند. در زیر ما چند نمونه از محل هایی که قرار دادن فرم Opt-in در آنها می تواند بسیار مفید باشد را برای شما ذکر نموده ایم:

 1. قرار دادن فرم Opt-in درون یک اسپلش پیج (اسپلش پیج به صفحاتی گفته می شود که هنگام بارگذاری یک صفحه از سایت به صورت ناگهانی بر روی تصویر ظاهر می شوند)
 2. قرار دادن در یک پاپ آپ که هنگامی که کاربران می خواهند از صفحه شما خارج شوند برای آنها نمایش داده می شود.
 3. قرار دادن در ساید بار یا نوار کناری صفحات وب سایت.
 4. قرار دادن در یک نوار شناور یا Floating Bar
 5. قرار دادن در قسمت بالایی یا هدر سایت.
 6. قرار دادن در قسمت پایینی یا فوتر سایت.
 7. قرار دادن در صفحه خوشامد گویی یا Welcome gate
 8. قرار دادن در آرشیو مطالب
 9. قرار دادن در بخش میانی یا پایانی مقالات وب سایت.
 10. قرار دادن یک زبانه درباره ما در سایت و جایگذاری فرم در آن.
 11. قرار دادن یک زبانه عضویت در سایت و جایگذاری فرم در آن.

تمامی محل هایی که در لیست ۱۱ تایی بالا نام برده شده برای قرار دادن فرم Opt-in مناسب می باشد اما به گزارش کاربران و همچنین بر اساس تحقیقات آماری انجام شده توسط برخی متخصصان سئو، قرار دادن فرم Opt-in در پاپ آپی که هنگام خروج کاربران از وب سایت شما به صورت خودکار بر روی صفحه برای آنها نمایش داده می شود، بهترین محل برای قرار دادن فرم Opt-in است و بیشترین نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری را می تواند در پی داشته باشد. استفاده از فرم Opt-in در یک پاپ آپ که در هنگام خروج کابران از صفحه برایشان نمایش داده می شود می تواند نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری را برای فرم Opt-in شما ۱۰- ۱۵ درصد نسبت به سایر محل های نصب فرم Opt-in افزایش دهد.
دلیل این امر آن است که زمانی که شما فرم Opt-in خود را در یک پاپ آپ قرار می دهید که تنها در هنگام خروج کاربران از سایت نمایش داده می شود، در حین استفاده از مطالب سایت مزاحمتی برای کاربران ایجاد نمی نمایید و این امر علاوه بر آنکه موجب می شود کاربران از وب سایت شما و میزان یوزر فرندلی بودن آن رضایت بیشتری کسب نمایند، موجب می شود که در هنگام خروج از سایت شما و زمانی که ذهن آنها درگیر مساله خاصی نیست و آنچه به دنبال آن بوده اند را یافته اند، فرصت کافی داشته باشن که برای ثبت نام در فرم Opt-in شما اندکی درنگ نمایند.

گام سوم
دسته بندی ایمیل ها و شخصی سازی پروسه ایمیل مارکتینگ
اگر شما درباره پروسه ایمیل مارکتینگ خود با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید اغلب آنها به شما خواهند گفت که باید با استفاده از یم فرم Opt-in یک لیست از ایمیل افرادی که رضایت دارند ایمیل های تبلیغاتی شما برای آنها ارسال گردد جمع آوری نمایید، اما حتی در میان افراد متخصص در زمینه اییمل مارکتینگ نیز کمتر کسی به شما خواهد گفت که جمع آوری یک لیست ایمیل بدون گروه بندی افراد درون لیست برای شخصی سازی ایمیل ها، نمی تواند نتایج چندان رضایت بخشی را برای شما به همراه داشته باشد.
گروه بندی لیست ایمیل ها
گروه بندی لیست ایمیل ها به پروسه ای گفته می شود که شما طی آن پایگاه داده ایمیلی خود را بر اساس یک سری پارامترهای خاص و ویژگی های فردی صاحبان ایمیل ها، به گروه های کوچکتر تقسیم بندی می نمایید تا بتوانید در پروسه ایمیل مارکتینگ خود ایمیل های متفاوتی را برای هر دسته از این افراد ارسال نمایید که متناسب با شخصیت و ویژگی های آنها باشد.
به جای آنکه شما بخواهید تمامی ایمیل هایی که برای پروسه اییمل مارکتینگ خود طراحی می نمایید برای تمامی اعضای لیست اییملی خود ارسال نمایید، می توانید با استفاده از گروه بندی لیست ایمیل ها هر یک از ایمیل ها را برای گروه یبفرستید که تصور می کنید آن اییمل برای آن گروه جذابیت بیشتری دارد و می تواند نتایج بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد. این امر موجب می گردد که شما در هر دوره از ارسال ایمیل های خود ملزم به ارسال تعداد کمتری ایمیل باشید و همچنین کاربران شما تنها ایمیل های مرتبطی که با خصوصیات آنها سازگاری دارد از جانب کمپانی شما دریافت نمایند و در نتیجه نرخ تبدیل کاربان به مشتریان پروسه ایمیل مارکتینگ شما افزایش یابد.
چرا باید لیست ایمیل ها را گروه بندی نماییم؟
آمارگیری های انجام شده در زمینه ایمیل مارکتینگ نشان می دهد که گروه هایی که در پروسه ایمیل مارکتینگ خود از گروه بندی لیست ایمیل ها استفاده نموده اند تنوانسته اند نرخ بازدید ایمیل های خود توسط کاربران را افزایش دهند. این بدان معنی است که احتمال باز شدن و مطالعه شدن ایمیل های تبلیغاتی کسانی که در پروسه ای ایمیل مارکتینگ خود از گروه بندی لسیت ایمیل ها استفاده می نمایند، بسیار بیشتر می باشد، علاوه بر این نرخ لغو اشتراک نیز در این روش ایمیل مارکتینگ بسیار کاهش می یابد. از این رو اغلب تجارت پیشگانی که در زمینه ایمیل مارکتینگ تبحر دارند و از هوش بالایی برخوردار می باشند در پروسه ایمیل مارکتینگ خود از گروه بندی ایمیل ها استفاده می نمایند.
زمانی که شما اعضای لیست ایمیلی خود را به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمودید می توانید از اتوریسپاندر (اتوریسپاندر یا پاسخگوی خودکار به یک برنامه کامپیوتری گفته می شود که یک سلسله از ایمیل های از پیش تعیین شده را به صورت اتوماتیک برای کاربران ارسال می نماید. در واقع تعداد پاسخ های از پیش تعریف شده برای سوالات پیش بینی شده کاربران در نظر گرفته می شود و اتوریسپاندر زمانی که کاربران آن سوالات را به صورت ایمیلی ارسال می نمایند اتوریسپاندر پاسخ از پیش تعیین شده را به آنها ارسال می نماید) مورد نظر خود برای ارسال یک سلسله از ایمیل ها بر اساس شرایط تعیین شده استفاده نمایید. با انجام این کار پروسه اصلی ایمیل مارکتینگ که موجب جلب نظر کاربران و فروش کالاها می گردد، شروع می شود. درباره اتوریسپاندرها در گام پنجم توضیحات مفصل تری آورده شده است.
پروسه گروه بندی ایمیل ها کار شما برای بازاریابی راحت تر می کند، زیرا با انجام این کار تشخیص اینکه چه عناوینی را در ایمیل ارسالی خود برای مشتریان به کارببرید و چه مطالبی را در ایمیل های خود بگنجانید تا بتوانید نظر کاربران را جلب کنید و کاری کنید که آنها ایمیل های شما را باز کنند و مطالب آن را مطالعه نمایند، برای شما ساده تر می گردد.
برای آنکه پروسه گروه بندی خود را شروع کنید می تواند ابتدا تعیین کنید که کاربران از چه نقطه ای وارد لیست اییمل شما شده اند. در واقع اگر شما نقطه شروع آنها را بیابید خواهید فهمید که آنها به چه مطالبی در وب سایت شما علاقه مند هستند.

آیا کاربران پس از مشاهده صفحه مربوط به یک محصول خاص به لیست شما پیوسته اند؟

آیا پس از خرید یک محصول در لیست شما عضو شده اند؟

آیا پس از دانلود یک فایل آموزشی در لیست شما ثبت نام نموده اند و یا پس از خواندن یک محتوا به لیست شما پیوسته اند؟
روش های مختلفی برای گروه بندی لیست ایمیل های وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:
کاربران جدید: ایجاد یک گروه با عنوان کاربران جدید در هر دوره زمانی به منظور ارسال ایمیل های ابتدایی مثل پیام خوش آمد گویی و آشنایی با محصولات برای آنها.
علایق: شما می توانید در فرم ثبت نام خود یک سوال ساده برای تشخیص علایق کاربان بگنجانید که دارای پاسخ گزینه ای باشد و سپس بر اساس آن کاربران را تقسیم بندی کنید. برای مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی دارید که هم خدماتی را به کابران عرضه می کنند و هم فایل های آموزشی را برای فروش به آنها ارائه می نمایند می توانید در ابتدا از کاربر سوال کنید که آیا به بخش خدمات وب سایت شما علاقه مند است و یا از فایل های آموزشی استفاده می نماید. البته شما می توانید با بررسی های آماری نقطه شروع کاربران نیز این امر را دریابید و متناسب با علاقع آنها کاربران را گروه نمایی کنید.
محل سکونت: شما می توانید کاربران را براساس محل زندگی آنها به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمایید. برای کثال دو گروه ایجاد کنید، یکی کاربران محلی و دیگری کاربرانی که در فواصل دوری از شما قرار دارند.
نرخ باز نمودن ایمیل ها : شما می توانید نرخ باز شدن ایمیل های تبلیغاتی خود را توسط کاربران به عنوان یک پارامتر گروه بندی استفاده نمایید و کاربرانی که تمامی ایمیل های شما را (در صد بالایی از ایمیل های شما را) گشوده اند و آنها را مطالعه نموده اند شناسایی کنید و برای آنها پیشنهادات ویژه ای را به عنوان هدیه در نظر بگیرید. این کار موجب تشویق کاربران برای برقراری تعامل بیشتر با شما می گردد.
نرخ عدم فعالیت: شما یم توالنید با استفاده از بررسی میزان گشودن اییمل ها توسط کاربران که در بخش قبل به آن پرداخته شد، به کاربرانی که تعامل کمی با شما داشته اند و ایمیل های تبلیغاتی شما را نخوانده باقی گذاشته اند این امر را به نوعی گوشزد کنید و روشی برای جلب نظرات آنها بیابید. برای مثال پیشنهادات ویژه ای به آنها بدهید تا مجددا به لیست شما بازگردند.
این لیست تنها تعداد از ایده هایی که شما می توانید برای تقسیم بندی لیست ایمیل های خود از انها استفاده نمایید را برای شما مرور نمود. ایده های بیشتری وجود دادر که شما می توانید با جستجو در اینترنت و مطالعه مقالات مرتبط آنها را بیابید. دقت داشته باشید که شما باید پروسه ایمیل مارکتینگ خود را با یک ایمیل مرتبط با پیشنهاد ویژه ای که برای جذب حد اکثری مخاطب به کاربران عرضه نموده بودید شروع کنید، زیرا نقطه مشترکی که تمامی کاربان لیست ایمیل شما به آن علاقه مند هستند همان پیشنهاد ویژه ای است که موجب شده در لیست ایمیلی شما عضویت پیدا کنند.

گام چهارم
افزایش نرخ گشوده شدن ایمیل ها توسط کاربران
می توان به جرات گفت که این بخش مهم ترین بخش در پروسه اییمل مارکتینگ است زیرا اگر تمامی مراحل دیگر کاملا درست انجام شود اما این بخش به درستی انجام نشود، پروسه ایمیل مارکتینگ نمی تواند نتایج رضایت بخشی داشته باشد زیرا تنها در صورتی تمامی مراحل ایجاد فرم Opt-in، جذب هدف مند کاربران و گروه بندی لیست اییمل ها می تواند نتایج رضایت بخشی داشته باشد که شما بتوانید کاری کنید که کاربران ایمیل های ارسالی شما را بگشایند.
پارامترهای بسیاری در باز کردن یا نکردن اییمل های شما توسط کاربران تاثیر گذار هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:
دوری کردن از فیلترهای اسپم
یکی از مهم ترین مشکلاتی که در پروسه ارسال ایمیل های تبلیغاتی شما ممکن است ایجاد شود، انتقال خودکار ایمیل های شما به فولدر اسپم ایمیل کاربران و یا اسپم شدن شما توسط خود کاربرانی است که شما به آنها ایمیل هایی را ارسال می نمایید. البته اگر شما گام اول این فایل آموزشی را مطالعه نموده باشد (گامی که در آن درباره ایجاد یک فرم Opt-in در سایت و دریافت اییمل کاربران به دلخواه خود آنها توضیح داده بود) و نکات گفته شده در آن را به کار گرفته باشید احتما اسپم شدن ایمیل های شما بسیار بسیار ضعیف می باشد. زیرا شما برای ارسال ایمیل به کاربران از آنها اجازه گرفته اید و این کار را با اجازه خود آنها انجام داده اید. البته باید به خاطر داشته باشید که از یک سرویس معتبر برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی خود استفاده کنید تا سوابق قبلی آن سرویس به کار شما لطمه ای وارد نکند.
در زیر نکاتی آورده شده است که با رعایت آنها رد کار خود می توانید از اسپم شدن ایمیل هیا خود جلوگیری نمایید:
مجددا این نکته را خاطر نشان می کنم که باید دقت کنید که کاربرانی که برای آنها ایمیل ارسال می کنید همگی در فرم Opt-in شما ثبت نام نموده باشند و خودشان داوطلب دریافت اییمل های شما باشند (دلیل تاکید متعدد من بر این امر آن است که این امر از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و مهم ترین نکته در جمع آوری لیست ایمیل ها و مانع شدن از اسپم شدن اییمل ها همین امر می باشد)
برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی خود از یک آدرس IP معتبر استفاده کنید زیرا انتخاب IP معتبر اساس یک کمپین ایمیل مارکتینگ است. شما باید سرویسی را انتخاب نمایید که در گذشته با استفاده از آن ایمیل های اسپم متعدد به کاربران اینترنت ارسال نشده باشد.
از طریق یک دامنه تایید شده ایمیل های خود را ارسال نمایید.
رد ایمیل های خود یک بخش آموزشی برای کاربران بگذارید و در ان توضیح دهید که چگونه می توانند ایمیل های شما را در لیست سفید خود قرار دهند و از آنها بخواهید که آدرس ایمیل شما را در آدرس بوک خود ذخیره نمایند.
از استفاده بیش از حد از کلمات تجاری در ایمیلهای خود بپرهیزید. کلمات تجاری کلماتی هستند مثل : “فروش ویژه”، “تخفیف”، “تخفیف استثنایی”، و کلمات اینچنینی که معنا و مفهوم خرید و فروش در آنها نهفته می باشد.
از روش فروش “جلب و تغییر” به هیچ وجه استفاده نکنید، این کار فریب دادن مشتری است و موجب می شود که مشتری به شما اعتماد نکند.
محل دفتر کار خود یا فروشگاه خود را در ایمیل ها ذکر کنید تا کاربران به شما اعتماد کنند.
یک روش ساده برای لغو عضویت در ایمیل های خود قرار دهید تا کاربرانی که تمایلی به دریافت ایمیل های شما ندارند مجبور نشوند شما را اسپم نمایند.
تمپلیت ایمیل های ارسالی خود را ساده و آسان طراحی کنید. تمپلیت های شلوغ باعث سر در گم شدن کاربران می شود.
با رعایت این اصول می توانید تا حدود ریاد یاز اسپم شدن ایمیل هایتان جلوگیری نمایید.
کاربران غیر فعال خود را حذف کنید تا لیست ایمیل های شما تماما شامل افراد فعال و دارای پتانسیل مشتری شدن باشد
شما باید سعی کنید که مرتبا در دوره های زمانی مشخص به کاربران خود ایمیل ارسال کنید تا لیست ایمیل شما منقضی نگردد. زیرا با گذر زمان در اثر توجه نکردن به کاربران لیست ایمیل و عدم برقراری ارتباط منظم با آنها ممکن است کاربران شما پراکنده گردند و به عبارتی لیست ایمیل شما منقضی شود و این امر موجب می گردد که پروسه ایمیل مارکتینگ شما متوقف شود و شما به گام اول بازگردید.
ممکن است شما کاربرانی داشته باشید که هیچ یک از ایمیل هیا شما را باز نکنند. این ایمیل ها ممکن است مطعلق به افرادی باشد که آدرس ایمیل خود را عوض نموده اند و یا اصلا علاقه ای به دریافت ایمیل هیا شما ندارند. پس شما بهتر است که این افراد را از لیست ایمیل هیا خود حذف نمایید و افراد جدیدی که در فرم Opt-in شما ثبت نام نموده اند را جایگزین اینها نمایید. در این صورت لیست ایمیل شما فعال باقی می ماند و شما همواره لیستی از کاربرانی را در اختیار دارید که با شما تعامل برقرار می نمایند. برای آنکه یک کاربر به عنوان یک کاربر غیر فعال شناخته شود و از لیست ایمیل هیا شما حذف شود شما باید یکدوره زمانی عدم برقراری تعامل تعیین کنید. مثلا اگر کاربری وجود داشت که در طول ۶ ماه هیچ تعاملی با شما برقرار ننمود شما یم توانید ایمیل او را از لیست ایمیل هیا خود حذف نمایید.
پیش از آنکه کاربران را از لیست خود حذف نمایید می توانید به عنوان تلاش آخر یک ایمیل به آنها ارسال نمایید تا آنها را به برقراری تعامل مجدد با تجارت خود ترغیب کنید. برای مثال برخی از برندهای بزرگ دنیا زمانی که می خواهند آخرین تلاش خود را برای برقراری تعامل مجدد با کاربران برقرار نمایند ایمیلی با عنوان “آیا شما از دست ما خسته شده اید؟” و یا “آیا دیگر نمی خواهید در خبر نامه ما عضو باشد؟” و یا عناوین اینچنینی برای آنها ارسال می نمایند. در این ایمیل شما باید سعی کنید که کاربران را به برقراری ارتباط مجدد با خودتان ترغیب نمایید، باید در این ایمیل یک کلید CTA برای انها طراحی کنید که بتوانند با استفاده از آن به سادگی درخواست برقراری ارتباط مجدد با شما را ثبت نمایند. کاربرانی که تلاش برای برقراری ارتباط مجدد می کنند را می توانید در لیست ایمیل خود نگه دارید و ما بقی را حذف نمایید.
یکی دیگر از راه های تشخیص اینکه کاربران فعال هستند یا غیر فعال این است که شما می توانید گاهی در ایمیل هیا خود فرمی قرار دهید و از کاربران سوال کنید که آیا می خواهند اطلاعات خود را در پایگاه داده شما تکمیل تر نمایند یا خیر. این روش می تواند از این جهت مفید باشد که به کاربران گوشزد می کند که آنها می توانند نوع ارتباطشان را شما را کنترل کنند یا برای مثال آدرس ایمیل خود را تغییر دهند تا شما به ایمیل دیگر آنها پیام هایی را ارسال نمایید.
منظم نمودن زمان بندی ها
زمان بندی تاثیر بسزایی در باز شدن یا نشدن ایمیل های ارسالی شما به کاربران دارد، پس شما باید بر روی ماه، روز و حتی ساعتی که ایمیل هیا خود را ارسال می نمایید دقت ویژه ای داشته باشید.
شما نمی توانید در بدو پروسه ایمیل مارکتینگ زمان مناسب برای ارسال ایمیل ها را پیش بینی نمایید اما می توانید با استفاده از یک آزمون A/B تشخیص دهید که کدام بازه های زمانی می تواند برای ارسال ایمیل ها مناسب تر باشد و سپس نتایجی را که از ایمیل های ارسالی پیشین دریافت نموده اید بر روی ایمیل های بعدی خود اعمال نمایید.
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا افراد دیگری در گذشته این آزمون را انجام نداده اند و آیا نتایج ثابتی وجود ندارد که شما بتوانید از آنها برای پروسه زمان بندی خود استفاده کنید؟
هر تجارتی زمان بندی مشخصی برای خودش دارد و نمی توان یک قاعده کلی را برای تمام تجارت ها لحاظ کرد اما متخصصان ایمیل مارکتینگ بیان داشته اند که ارسال ایمیل هیا تبلیغاتی بهتر است در روزهای کاری هفته انجام شود و ارسال آنها رد طول هفته نسبت به آخر هفته نتایج بهتری را می تواند برای شما به دنبال داشته باشد. همچنین بهترین زمان ارسال ایمیل ها در طول روز بین ساعت ۱۰- ۱۱ می باشد زیرا در این زمان اغلب افراد به محل کار خود رفته اند و به ایمیل خود مراجعه می نمایند.
البته باید دقت داشته باشید که نوع تجارت، نوع محتوای ارسالی و ویژگی های جامعه آماری هدف می تواند نتایج بسزایی بر زمان بهینه برای ارسال ایمیل ها داشته باشد. شما باید بررسی های خود را بر اساس سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و شغل کاربران خود انجام دهید.
برای آنکه بتوانید پروسه ایمیل مارکتینگ خود را به خوبی زمان بندی نمایید باید زندگی روز مره کاربران خود را برای خودتان متصور شوید. مثلا باید بر اساس سن، موقعیت جغرافیایی و شغل آنها تصور کنید که آنها چه ساعتی از روز از خواب بیدار می شوند و چه ساعتی می خوابند در طول روز چه کارهایی انجام می دهند، ساعات استراحت آنها چه زمان هایی می باشد و آیا آنها در آخر هفته هم کار می کنند و یا به استراحت مشغولند. برای مثال اگر مخاطبان شما گروه سنی زیر ۲۵ سال باشند احتمال آنکه دانش آموز یا دانشجو باشند و صبح ها در کلاس درس حاضر شوند بسیار زیاد است و لذا این گروه صبح زود از خواب بیدار می شوند ولی معمولا بعد از اتمام کلاس های درس اییمل خود را چک می کنند. اما اگر صنف کارمند مخاطبان شما باشند، شما می توانید در حدود ساعت ۱۰ ایمیل های خود را ارسال کنید زیرا در این زمان آنها به محل کار خود رفته اند و در پشت سیستم های خود مستقر شده اند.
اگر شما بتوانید به درستی رفتار و زمان بندی زندگی کاربران خود را بر اساس اطلاعاتی که درباره آنها دارید آنالیز نمایید می توانید بهترین زمان بندی را برای ایمیل مارکتینگ خود در نظر بگیرید.
عنوان جذابی برای ایمیل های خود ایجاد کنید عنوان جذاب برای ایمیل
زمانی که صحبت از نرخ باز شدن ایمیل ها در پروسه ایمیل مارکتینگ مطرح می شود، اهمیت عنوان ایمیل انکار ناپذیر است. شما باید کاری کنید که عنوان ایمیل شما بسیار جذاب و گیرا باشد و به نوع برجسته باشد تا کاربران رد نگاه اول متوجه آن شوند و به آن جذب گردند.
در زیر نکاتی ذکر شده است که می توانید با در نظر گرفتن آنها یک عنوان مناسب برای ایمیل های خود ایجاد نمایید:
عناوین شما باید به طرز هوشمندانه ای طراحی شوند و حس کنجکاوی کاربران را بر انگیخته نمایند. البته به خاطر داشته باشید که عنوان شما نباید شبیه به یک معما باشد زیرا تمامی کاربران شما از ضریب هوشی فوق العاده ای برخوردار نیستند و همچنین علاقه ای به کد گشایی عنوان شما ندارند. شما باید در عین حال که کنجکاوی آنها را بر می انگیزید در نظر داشته باشید که آنها نمی دانند در ایمیل شما چه چیزهایی نوشته شده است پس باید عناوین واضحی را به کار ببرید.
سعی کنید از اعداد در عناوین خود استفاده نمایید، چیزی در اعداد وجود دارد که به صورت نا خود آگاه توجه افراد را جلب می کند.
سعی کنید لحن گفتار شما در تیتر ها دارای اندکی جنبه شوخی و مزاح باشد و حالت گفتار یداشته باشد نه کتابی.
از زبانی استفاده کنید که کاربران شما با آن صحبت می کنند. شما نباید در تیترهای خود از لحن جدی و کلمات تخصصی استفاده کنید بلکه لحن شما باید کاملا دوستانه و قابل درک برای کاربران باشد.
مخاطب خود را فرد در نظر بگیرید نه جمع، تصور کنید که تنها برای یک فرد می نویسید
زمانی که شما در حال نوشتن عنوان و یا متن ایمیل خود هستید مطمئنا به این فکر می کنید که مخاطب ایمیل شما هزاران نفر از افراد می باشند و به صورت ناخود آگاه ممکن است در ایمیل خود ایم مساله را لحاظ کنید و برای جمع بنوسید. اما باید به خاطر داشته باشید که مخاطب شما فرد است نه جمع، زیرا هریک از افراد به صورت مجزا و انفرادی ایمیل شما را دریافت می نماید و لذا باید خط عنوان و متن درون ایمیل را برای یک نفرد تنظیم نمایید به گونه ای که هریک از مخاطبان شما که اییمل شما را دریافت می کنه احساس کند که شما آن ایمیل را شخصا برای خود او نوشته اید.
برای آنکه بخواهید ایمیل های خود را اینگونه بنویسید باید بتوانید کاربران خود را به خوبی بشناسید. با ید نیاز های آنها را درک کنید، نگرانی های آنها را بشناسید، علایق آنها را بدانید و خواسته های آنها دقیقا چیست.
اگر شما در درک این مسائل با کمبود اطلاعات درباره کاربران خود مواجه می شوید می توانید یک صفحه چت و یا یک خط تلفن پاسخگویی به سوالات کاربران برای آنها ایجاد کنید و آن را پاسخگوی آنلاین بنامید و از کاربران خود بخواهید که مسائل و مشکلاتشان را با شما مطرح کنند و یا می توانید با افرادی که شماره تماس آنها را در اختیار دارید تماس بگیرید و سوالاتی را که در ذهن خود دارید با آنها مطرح کنید و از آنها نظراتشان را بپرسید.
اگر شما چند روز از زمان خود را صرف صحبت کردن با کاربران خود کنید و سوالات آنها را بشونوید و به آنها پاسخ دهید خواهید تنوانست اطلاعات مفیدی درباره شخصیت کاربان خود و علایق آنها کسب نمایید. این کار علاوه بر انکه می تواند برای پروسه ایمیل مارکتینگ شما مفید باشد می تواند در طراحی و عرضه خدمات و محصولاتتان نیز به شما کمک کند و شما را یاری نماید که محصولات و خدمات خود را متناسب با نیاز های کاربران ارائه نمایید.
با لحن یک دوست برای کاربران خود بنویسید
زمانی که شما در حال نوشتن ایمیل های خود هستید باید مقام و منسب خود را فراموش کنید و خود را در جیگاه کاربران بگذارید و مانند یک دوست شروع به نوشتن برای آنها نمایید. این تنها راهی است که می تواند موجب شود که کاربران با شما وارد تعامل شوند و ایمیل های بعدی شما را دنبال کنند. برای مثال کسی که با لحن رییس یک کمپانی شروه به نوشتن برای کاربران می نماید جمله ای بدین شکل خواهد نوشت :”ما پیشنهادات ویژه ای را به کاربران خود ارائه نموده ایم” که این لحن برای کاربران جذابیت چندانی ندارد و حتی می تواند برای آنها آزار دهند نیز باشد و اما کسی که لحن دوستانه ای در نوشتن ایمیل های خود استفاده می نماید. همان جمله را بدین شکل خواهد نوشت: “این پیشنهاد ویژه رو از دست ندین، شاید امروز روز شانس شما باشد” . ن.شتن با لحن دوستانه موجب می شود که افراد تصور کنند شما اهیمت بیشتری برای آنها قائل هستید و تنها به فکر منافع خودتان نمی باشید و این امر دلیلی به آنها می دهد که ایمیل شما را پیش از دیلیت کردن بخوانند.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و داغ تر شدن بازاریابی ها و روش های تبلیغات، افراد به حدی تبلیغات می بینند که دنبال بهانه ای هستند تا انها را حذف نمایند. اگر شما با لحن دوستانه برای کاربران خود بنویسید آنها بهانه ای برای خواندن ایمیل های شما خواهند یافت.
ایجاد محتوای جذاب درون ایمیل
برخی افراد تصور می کنند که تنها با ایجاد عناوین جذاب و مجاب نمودن کاربر به باز کدن ایمیل خود می توانند برنده این مسابقه باشند ، اما این یک تصور کاملا اشتباه است، زمانی که شما کاربر را مجاب نمودید که ایمیل شما را باز کند حال باید با محتوای جذاب او را قانع کنید که با شما تعامل برقرار نماید.

نکاتی که باید در انجام پروسه ایمیل مارکتینگ به آنها توجه کنید
آقای Dave Chaffey که مدیر یکی از بزرگترین کمپانی های فعال در زمینه ایمیل مارکتینگ می باشد در رابطه با ایجاد یک کمپین اییمل مارکتینگ موفق موارد زیر را پیش نهاد می نماید:
خلاقیت: این مساله مربوط به طراحی کلی ایمیل می باشد، طراحی کلی شامل موارد بسیاری مثل انتخاب رنگ ها، تصاویر، صفحه بندی و متن هایی که درون ایمیل تبلیغاتی قرار داده می شوند، می باشد. علاوه بر اینم شما می تواندی از مشتریان خود نظر سنجی کنید که آیا ترجیح می دهند ایمیل های ارسالی برای آنها در فرمت HTML باشند و یا فرمت TEXT را بیشتر می پسندند. هر چقدر که شما بتوانید خلاقیت بیشتری در ایجاد ایمیل ها و طراحی آنها داشته باشید بدون شک میزان موفقیت پروسه ایمیل مارکتینگ شما بیشتر خواهد بود.
شخصی سازی و مرتبط بودن: شناسایی جامعه هدف یکی از مهعم ترین پارامترها می باشد. شما باید ابتدا جامعه هدف مد نظر خود را شناسایی نمایید و سپس جامعه هدف را به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمایید و برای هر گروه ایمیلی مرتبط با شرایط و ویژگی های آن گروه ارسال نمایید. در واقع شما باید جامعه هدف خود را به چند جامعه هدف کوچکتر تقسیم بندی کنید و سپس ایمیل ارسالی به هر جامعه هدف کوچک را برای همان جامعه شخصی سازی نمایید و متناسب با سلایق و نیازهای همان جامعه آن را طراحی نمایید.
ایجاد اشتیاق برای کاربران: زمانی که شما ایمیل تبلیغاتی خود را برای کاربران ارسال می نمایید، اولین چیزی که پس از گشودن آن به ذهن کاربان می رشد این است که چرا باید از این کمپانی خرید کنم و یا از خدمات آنها استفاده کنم؟ این کار چه مزیتی برای من دارد؟! شما باید کاری کنید که دریافت ایمیل شما برای کاربان مزیتی ایجاد نماید که موجب شود آنها تمایل به خرید از کمپانی شما داشته باشند. برای مثال شما می توانید مزایای ویژه ای مثل تخفیف های ویژه، امکان استفاده رایگان از خدمات شما در مدت محدود، امکان ارسال رایگان و موارد مشابهی برای کسانی که ایمیل شما را دریافت می نمایند قائل شوید که آنها مجاب شوند که خرید از شما برای آنها مزایایی دارد.
زمان بندی: شما باید زمان مناسبی را برای ارسال ایمیل های خود انتخاب نمایید، یعنی ایمیل های شما نباید پس از اتمام ساعت کاری یا در طول شب به کاربران ارسال گردد، بلکه باید در طول روز کاری برای آنها ارسال گردد تا آنها بتوانند به مجرد آنکه ایمیل را دریافت نمودند آن را بازکرده و محتوای ایمیل را بررسی کنند. علاوه بر زمان ارسال ایمیل ها در طول شبانه روز شما باید برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی پارامترهای زمان بندی دیگری را نیز لحاظ کنید. از جمله این پارامترها می توان به انتخاب روز مناسب در هفته و یا ماه اشاره نمود. برای مثال شما صاحب یک جارتی هستید که مرتبط با تفریح افراد می باشد، بهتر است شما اییمل تبلیغاتی خود را روز قبل از شروع تطیلات برای کاربران ارسال کنید و یا برای مثال شما صاحب تجارتی می باشید که مرتط با جشن عروسی افراد می باشد باید در روزهایی پیش از مناسبات مذهبی مناسب مثل عید مبعث یا غدیر ایمیل های تبلغاتی خود را ارسال نمایید.
یکپارچگی: صاحبات تجارت ها نمی توانند برای تبلیغات تجارت خود تنها به یک شیوه بازاریابی کفایت کنند زیرا ممکن است آن شیوه برای تجارت آنها مناسب نباشد و در عین حال امکان انجام چندین شیوه بازاریابی به صورت همزمان امکان پذیر نمی باشد. از این رو شیوه ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) برای بازاریابی به صاحبان تجارت ها توصیه می گردد. ارتباطات یکپارچه بازاریابی که به اختصار IMC، نامیده می‌شود، یک مفهوم ساده و در عین حال مهم است که ارتباط و به‌هم پیوستگی تمام اشکال ارتباطی و پیام‌های ارسالی در خصوص بازاریابی را تضمین می‌کند. در شیوه ارتباطات یکپارچه بازاریابی تمامی زمینه های تبلیغاتی با هم به کار گرفته می شود و یک کار ترکیبی انجام می شود تا یک نتیجه بهتر حاصل گردد. در واقع ایمیل مارکتینگ شما باید جزیی از ارتباطات یکپارچه بازاریابی شما باشد و شما باید متن ها و تصاویر یکسانی در ایمیل های ارسالی و سایر روش های به کار گرفته شده در مجموعه تبلیغاتی یکپارچه خود داشته باشید. باید به خاطر داشته باشید که این یکپارچگی تمامی جنبه های بازاریابی را شامل می شود و حتی باید در پارامتر زمان بندی نیز یکپارچگی رعایت گردد.
ساختار نوشتاری: زمانی که شما می خواهید یک اییمل تبلیغاتی ایجاد نمایید که در پروسه ایمیل مارکتینگ خود آن را برای کاربران ارسال نمایید باید به ساختار ایمیل توجه بسیاری داشته باشید، این ساختار شامل عناوین، تصاویر، نوشته ها، کلید های CTA، لینک ها و … می باشد. به خاطر داشته باشید که لینک ها و CTA ها را در انتهای ایمیل خود قرار ندهید زیرا ممکن است کاربران صبر حوصله کافی برای مطالعه و بررسی تمامی محتوای ایمیل شما نداشته باشند. شما می توانید CTA ها و لینک های خود را به صورت یک پیشنهاد فوق العاده طراحی کنید و آنها را در ابتدا و یا بخش میانی ایمیل خود قرار دهید تا بتوانید توجه کاربران را در همان ابتدای مسیر جلب نمایید.
قرار دادن کاربران در مسیر درست: زمانی که می خواهید لینکی در ایمیل مد نظر خود برای پروسه ایمیل مارکتینگ قرار دهید، مستقیما لینک محلی را قرار دهید که می خواهید، برای مثال لینک صفحه خرید یا سفارش محصول را درون ایمیل خود قرار دهید نه لینک هوم پیج وب سایت خود و یا دیگر صفحات، این کار موجب گمراه شدن کاربران و صرف نظر کردن آنها از خرید می شود. به خاطر داشته باشید که کاربران باید سریعا به همان محلی که شما می خواهید (صفحه خرید یا سفارش محصول و یا فرم هایی که باید پر کنند) هدایت گردند و هرچقدر که این پروسه سریع و بدون معطلی انجام شود میزان اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود.

اینها بعضی از موارد آموزشی ایمیل مارکتینگ بود و ادامه خواهد داشت ادامه بحث در این مورد را در انجمن سئو روز ادامه خواهیم داد.

نظرات و تجربیات خود را در انجمن میتوانید به اشتراک بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 20 =