آموزش ریسپانسیو قالب سایت در کمتر چند دقیقه

این مقاله به منظور آموزش سریع ریسپانسیو سازی وب سایت (responsive) ایجاد شده است و شما در انتهای این مقاله در خواهید یافت که چگونه می توانید در کمترین زمان ممکن وب سایت خود را ریسپانسیو نمایید.
چگونه یک وب سایت ریسپانسیو ایجاد کنیم 
در عنوان این مقاله ما به این مفهوم اشاره نمودیم که با استفاده از آموزش های این مطلب شما خواهید توانست در چند دقیقه یک وب سایت ریسپانسیو ایجاد نمایید. پس یکی از ویژگی های متمایز این مطلب صرفه جویی در زمان است !

ما بر روی قول خود می مانیم و به شما یاد می دهیم که در زمان کوتاهی (کمتر از ۳۰ دقیقه) وب سایت ریسپانسیو خود را ایجاد نمایید. پس بیایید بدون اتلاف وقت به سراغ مطالی که سئو روز آماده کرده برویم.

طراحی سایت ریسپانسیو به چه معناست؟

تصویر زیر را مشاهده کنید:

آموزش responsiveهدف ما ایجاد یک صفحه یا یک وب سایت مشابه چیزی که در تصویر مشاهده می کنید می باشد. در انتها این آموزش ابتدایی CSS ریسپانسیو کردن وب سایت شما خواهید آموخت که چگونه صفحه ای مشابه صفحه نمایش داده شده در عکس ایجاد نمایید. شاید به نظر شما ایجاد یک صفحه مشابه صفحه بالا کار ساده ای باشد اما مساله مهم آن است که صفحه ای که شما در این تصویر مشاهده می نمایید ریسپانسیو است و اگر شما آن را بر روی موبایل خود بارگذاری کنید تصویر زیر را مشاهده خواهید نمود:

این بدان دلیل است که صفحه نمایش داده شده در تصویر ریسپانسیو است و خودش را با اندازه صفحه نمایش هر دستگاهی که کاربر برای مراجعه به وب سایت استفاده نماید تطبیق می دهد.
شما می توانید با استفاده از فریم ورک Foundation به سادگی چنین وب سایتی ایجاد نمایید. این تنها یکی از قابلیت های بی شمار فریم ورک Foundation است و شما با دانلود و نصب آن می توانید از بسیاری قابلیت های دیگری این فریم ورک بهره مند گردید.
برای استفاده از قابلیت های این فریم ورک شما باید ابتدا آن را دانلود کنید.

دانلود فایل

پس از دانلود کردن فایل دانلود شده را آنزیپ (Unzip) کنید و محتویات آن را در یک فولدر مشخص قرار دهید. شما باید در فولدر لیستی مشابه آنچه در تصویر زیر مشاهده می کنید، بیابید.

هدف کلی ما این است که یک وب سایت ایجاد کنیم که در آن المان های اصلی مثل Header ، Body، Sidebar و Footer وجود داشته باشند.

گام اول: یادگیری مفاهیم ابتدایی درباره فریم ورک Foundation
خب ما می خواهیم چیزی شبیه به ساختار بالا را در وب سایت خود ایجاد نماییم. اما پیش از هر کاری ما باید بتوانیم چنین ساختاری را با زبان HTML ایجاد کنیم. خب این کار بسیار ساده است. اما نیاز به آن دارد که شما با ایجاد این Layout یا چیدمان صفحه در Foundation آشنایی داشته باشید. خب در این فریم ورک صفحه به ۱۲ ستون مختلف تقسیم بندی شده است که این ۱۲ ستون در کنار هم پهنای کلی صفحه را تشکیل می دهند. شما می توانید در کدهای خود تعیین کنید که می خواهید سطری داشته باشید که دارای پهنایی برابر با تمام ۱۲ ستون باشد و یا پهنای کمتری داشته باشد. مثلا پهنای آن برابر با ۶ ستون یا بیشتر باشد. خب اگر شما کدی به شکل زیر بنویسید یک سطر با پهنای ۱۲ ستون ایجاد خواهید نمود:

div class=”row”

div class=”twelve columns”/div

/div

خط اول کد برای شما یک سط درون صفحه ایجاد می کند و خط دوم کد تعیین می کند که پهنای اشغال شده توسط این سطر به اندازه ۱۲ ستون یا تمام پهنای صفحه باشد. حال کد زیر را مشاهده کنید:

این کد دو سطر با پهنای مساوی و هریک به اندازه ۶ ستون درون صفحه ایجاد می نماید، در واقع خط اول این کد برای شما یک سطر ایجاد می نماید و خط دوم تمام پهنای صفحه که برابر با ۱۲ ستون است به این سطر اختصاص می دهد سپس پهنای این سطر در خط های سوم و چهارم به دو سطر کوچکتر اختصاص داده می شود. اگر بخواهید درون صفحه دو سطر با پهنای نامساوی ایجاد نمایید باید کدی مشابه کد زیر ایجاد کنید:

div class=”row”
div class=”twelve columns”
div class=”row”
div class=”seven columns”
div class=”row”
div class=”twelve columns”/div
/div
/div
div class=”five columns”/div
/div
/div

در این کد شما می بینید که ابتدا یک سطر ۱۲ ستونی ایجاد شده است و سپس یک سطر هفت ستونی مجزا ایجاد شده است. خط چهارم و پنجم این کد درون سطر ۷ ستونی ایجاد شده یک سطر ۱۲ ستونی ایجاد می نماید. ینی پهنای اشغال شده توسط سطر هفت ستونی را به ۱۲ قسمت تقسیم می نماید به این کار لانه بندی سطرها گفته می شود. خطوط انتهایی کد یک سطر ۵ ستونی ایجاد می نمایند.
حال که با مفهوم سطر ها و ستون ها و سطرهای لانه بندی شده آشنا شدید می توانیم به سراغ گام بعدی برویم.

گام دوم : ایجاد چدیمان صفحه در Foundation

ابتدا تکست ادیتور یا ویرایشگر متن مورد نظر خود را باز کنید و کدهای زیر را در آن کپی کنید و نام آن را Index.html بگذارید:

!– paulirish.com/2008/conditional-stylesheets-vs-css-hacks-answer-neither/ –
!–[if lt IE 7] html class=”no-js lt-ie9 lt-ie8 lt-ie7″ lang=”en” ![endif]–
!–[if IE 7] html class=”no-js lt-ie9 lt-ie8″ lang=”en” ![endif]–
!–[if IE 8] html class=”no-js lt-ie9″ lang=”en” ![endif]–
!–[if gt IE 8]!– !–![endif]–
!– Set a viewport breadth to device breadth for mobile –

خب به Foundation خوش آمدید. حال کدهای زیر را نیز در ویرایشگر متن خود اضافه نمایید:

!– Included CSS Files –
!–[if lt IE 9]
couple rel=”stylesheet” href=”stylesheets/ie.css”
![endif]–script type=”text/javascript” src=”javascripts/modernizr.foundation.js”/script
!– IE Fix for HTML5 Tags –
!–[if lt IE 9]
book src=”http://html5shiv.googlecode.com/svn/trunk/html5.js”/script
![endif]–

این کدها به صفحه شما کمک می کنند که بتوانند به راحتی بر روی اینترنت اکسپلورر بارگذاری شوند. علاوه بر این این کدها پایه ریسپانسیو شدن صفحه شما هستند. یعنی با استفاده از این کدها صفحات شما بر روی دستگاه های تلفن همراه به خوبی بارگذاری می شوند. حال برای ایجاد چدیمان صفحه همان طور که در گام اول توضیح داده شد شما باید کدی شمابه کد زیر ایجاد نمایید:

div class=”row”
div class=”twelve columns”
h2Header Twelve Columns/h2
/div
/div
div class=”row”
div class=”twelve columns”
div class=”row”
div class=”seven columns”
h2Body Seven Columns/h2
/div
div class=”five columns”
h2Sidebar Five Columns/h2
/div
/div
/div
/div
div class=”row”
div class=”twelve columns”
h2Footer Twelve Columns/h2
/div
/div

این کدها منجر به ایجاد ساختاری مشابه آنچه در زیر مشاهده می نمایید می گردد. یعنی شما در ابتدا یک سطر ۱۲ ستونی خواهید داشت که هدر صفحه شما را تشکیل می دهد و در ادامه یک سطر هفت ستونی و یک سطر پنج ستونی که بدنه و ساید بار را تشکیل می دهند. در آخر نیز شما یک سطر فوتر با پهنای ۱۲ ستون خواهید داشت.

خب تا اینجا ما توانستیم ساختار کلی و چیدمان اصلی یک صفحه ریسپانسیو را ایجاد نماییم. حال نوبت به آن می رسد که المان های صفحه درون این ساختار قرار بگیرند. در بخش بعدی ما متن ها و تصاویری را در این ساختار جایگذاری می نماییم تا شما تمامی مراحل را به صورت عینی مشاهده نمایید.

گام سوم: افزودن محتوا به ساختار

هدف ما در این آموزش این نیست که به شما بیاموزیم چگونه محتوا ایجاد کنید و یا چه محتوایی را برای صفحات خود انتخاب نمایید. در این بخش تنها هدف ما این است که شما محتواهای متنی و تصویری مختلفی را درون صفحه خود قرار دهید تا ببینید که وقتی محتوایی درون صفحه شما قرار میگیرد این محتوا بر روی صفحه کامپیوتر و صفحه موبایل چگونه نمایش داده می شود. برای قرار دادن محتوای متنی درون این صفحه تنها باید محتوای مورد نظر خود را کپی کرده و در بخش Body قرار دهید یا Paste کنید. برای قرار دادن تصاویر می توانید از tab استفاده نمایید. اگر می خواهید پس زمینه صفحه شما هم مثل پس زمینه صفحه ای که در ابتدایی این مقاله تصویری از آن برای شما نمایش داده شد دارای یک تصویر یا یک رنگ مشخص باشد باید تنطیمات مربوط به آن را در SubtlePatterns انجام دهید.

گام چهارم : گام چهارمی وجود ندارد! ♥

صبر کنید گام چهارم آموزشی وجود ندارد اما شما می توانید در این گام صفحه خود را بر روی کامپیوتر و بر روی موبایل چک کنید تا ببینید که آیا صفحه ای که ایجاد نموده اید ریسپانسیو است یا خیر.
دقت داشته باشید که ابزارهای متعددی برای ایجاد یک صفحه ریسپانسیو وجود دارند و Foundation تنها یکی از آنها است. شما می توانید بر حسب علاقه خود هر یک از این ابزارها را برای کار خود انتخاب نمایید.

و در آخر از دوستانی که علاقمند به آموزش برنامه نویسی هستند و یا متخصص برنامه نویس اگر هستید دعوت میکنم در انجمن فعالیت نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 ⁄ 7 =