همه چیز در مورد نقشه سایت

نقشه سایت چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به مباحثی از جمله معرفی کامل نقشه سایت، آموزش نحوه تولید نقشه سایت و همچنین نحوه معرفی آن به گوگل بپردازیم. همچنین در ادامه نمونه هایی از نقشه های سایت را به شما معرفی می نماییم و توضیحات تکمیلی را پیرامون این موضوع به شما ارائه خواهیم نمود. اما قبل از هر چیز بهتر است ابتدا بررسی کنیم که به طور کلی نقشه سایت چیست؟

به طور کلی نقشه ی سایت یا سایت مپ را می توان از دو دیدگاه مختلف تعریف کرد. یکی از دیدگاه کاربران واقعی که به سایت مراجعه می کنند و دیگری از دیدگاه خزنده های موتورهای جستجو که سایت را پیمایش می نمایند. از دیدگاه کاربران، نقشه ی سایت مجموعه ای از لینک ها است که به نحوی سازمان دهی و مرتب شده اند که کاربر با استفاده از آنها می تواند به خوبی در سایت به وب گردی بپردازد. اما از دیدگاه موتور جستجو سایت مپ مسیری است که خزنده ها می توانند به راحتی با استفاده از آنها به تمامی صفحات مهم سایت سرک بکشند و آنها را ایندکس نمایند.

از دیدگاه مدیریتی وبسایت، نقشه سایت به یک صفحه HTML گفته می شود که در آن صفحات مهم سایت به صورت سلسله مراتبی با ترتیبی مشخص در اختیار کاربر قرار داده می شود. اما از دیدگاه موتورهای جستجو، نقشه سایت یک داده با فرمت XML می باشد که در این فایل به موتورهای جستجو گفته می شود که چه صفحاتی در سایت موجود است، این صفحات چه ارتباطی با یکدیگر دارند و در کجا می توان این صفحات را پیدا کرد. توضیح این نکته ضروری است که در متون انگلیسی هر جا از نقشه سایت با عنوان (sitemap ) یاد شد منظور نقشه سایت HTML است و هر جا از عنوان (Sitemap ) استفاده شد منظور نقشه سایت XML می باشد (به حرف S بزرگ و کوچک در ابتدای کلمه دقت کنید).

اگر چه نقشه ی سایت برای تمامی سایت ها می تواند بسیار مفید باشد اما در موارد زیر توصیه می شود که حتما از آن استفاده شود:

 • سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند و هنوز در آنها (چه داخلی و چه خارجی) لینک سازی مناسبی صورت نگرفته است.
 • سایت هایی که از UR L های دینامیک برای صفحات محتوای خود استفاده می نمایند.
 • سایت هایی که محتواهای آرشیوی زیادی دارند که در حال حاضر این آرشیو به خوبی با صفحات فعال سایت لینک نیستند.
 • سایت هایی که در آنها صفحات به سختی یافت می شوند(مانند سایت هایی که از محتواهای غیر متنی و فلش ها استفاده می نمایند).

به چه دلایلی از سایت مپ استفاده می شود؟

از دیدگاه موتورهای جستجو، اگر صفحات سایت شما از یک استراتژی لینک سازی منسجم و پر قدرت بهره ببرد، خزنده های موتورهای جستجو می توانند به راحتی به تمامی صفحات سایتتان دسترسی داشته باشند. با این وجود، نقشه ی سایت می تواند به پیمایش سایتتان توسط خزنده های موتورهای جستجو بسیار کمک کند، به خصوص اگر سایت شما یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

 • سایتتان بسیار بزرگ باشد. در این حالت بسیار محتمل است که خزنده های موتورهای جستجو از برخی از صفحات جدید یا تازه به روز شده سایتتان چشم پوشی نمایند.
 • سایتتان دارای آرشیو بسیار بزرگی از مطالب باشد که یا از یکدیگر ایزوله شده باشند یا به خوبی با یکدیگر لینک نباشند. اگر صفحات سایتتان به صورت طبیعی به یکدیگر ارجاع داده نشده باشند، شما می توانید آنها را در نقشه ی سایت وارد کنید و مطمئن شوید که موتورهای جستجو از آن صفحات چشم پوشی نخواهند نمود.
 • سایتتان جدید باشد و لینک های خارجی آن بسیار محدود باشند. ربات گوگل و دیگر خزنده های وب، محیط وب را با استفاده از لینک ها از یک صفحه به صفحه دیگر پیمایش می کنند. در نتیجه در صورتی که به محتواهای شما لینکی داده نشده باشد، ممکن است این محتواها توسط گوگل یافت نشوند.

حال می توان اهمیت داشتن یک نقشه ی سایت مناسب را از دیدگاه کاربران بررسی نمود. در دنیای آنلاین در حال حاضر میلیون ها وب سایت با یکدیگر برای بدست آوردن رتبه های بالای رنکینگ نتایج جستجو در حال رقابت هستند و همه ی آنها قصد دارند ترافیک جذب کنند. در این میان کاربر پسندی سایت یکی از مهمترین فاکتورها برای اقبال بیشتر کاربران به سایت به شمار می آید. استفاده از سایت مپ با فرمت HTML به کاربران شما کمک می کند تا به راحتی در تمام سایت شما به وبگردی پرداخته و از هر کجای سایت به مهمترین صفحات دسترسی داشته باشند.

همچنین داشتن یک سایت مپ می تواند از دیدگاه سئو نیز منافعی را برای سایت به همراه داشته باشد. هنگام استفاده از نقشه ی سایت شما می توانید لینک های مهم سایتتان را در آن بیاورید و هر گاه که کاربر بر روی این لینک ها کلیک می کند نرخ کلیک آن لینک برای شما بالاتر می رود. از طرف دیگر شما می توانید در انکر تکست این لینک ها از کلید واژه های مورد نظرتان استفاده کنید و رتبه بهتری را برای آن کلیدواژه ها بدست بیاورید.

ایجاد نقشه سایت

نقشه سایت همانطور که از نامش پیداست مسیری در اختیار خزنده ها و همچنین کاربران قرار می دهد که با استفاده از آن بتوانند به راحتی تمامی سایت را مورد بررسی قرار دهند. اما چگونه می توان یک سایت مپ تولید کرد؟ در حقیقت دو راه عمده برای تولید نقشه ی سایت استفاده از HTML و XML می باشد.

HTML

نقشه سایت با استفاده از HTML در حقیقت چیزی جز لیست لینک ها نمی باشد. اگر سایت شما از محتواهای چند رسانه ای (مانند ویدئو، عکس و … ) استفاده نمی کند و سایتی کوچک است (ساختاری ساده دارد و از دسته بندی های بسیار پیچیده برخوردار نیست) بهترین راه برای شما استفاده از سایت مپ با فرمت HTML می باشد. کاربران این فرمت را بسیار ترجیح می دهند زیرا این نوع نقشه به وب گردی بسیار کمک می کند.( اما توجه داشته باشید که گوگل به طور رسمی اعلام کرده است که صاحبان سایت از فرمت XML استفاده نمایند زیرا این فرمت تقریبا توسط تمامی موتورهای جستجو شناخته می شود). در صورتی که می خواهید از فرمت HTML برای نقشه ی سایتتان بهره بگیرید می توانید از تولید کننده های اتوماتیک نقشه ی سایت (HTML sitemap generator) استفاده نمایید. برخی از این تولید کننده های سایت مپ برای سایت های با حداکثر ۵۰۰ صفحه به طور رایگان نقشه سایت تولید می نمایند. اما برای استفاده از خدمات اضافی باید هزینه ای به آنها پرداخت شود. فایل HTML توسط این ابزارها به راحتی تولید می شود و کافی است که این فایل را دانلود نمایید. پس از تولید این فایل می توانید آن را به عنوان یکی از صفحات سایتتان (مانند www.example.com/sitemap) آپلود نمایید. به این ترتیب کاربران به راحتی می توانند به محتوای سایتتان دسترسی داشته باشند.(در این مورد در بخش “تولید سایت مپ آنلاین” بیشتر توضیح داده خواهد شد)

XML

برخلاف نقشه ی سایت HTML نقشه ی سایت XML برای کاربران قابل مشاهده نمی باشد اما اگر شما یک وب سایت بسیار بزرگ داشته باشید استفاده از آنها برای شما بسیار مفیدتر خواهد بود. این به این دلیل است که در این فرمت شما قادر خواهید بود که در درون سایت مپ چند زیر شاخه ی دیگر نیز داشته باشید یعنی به عبارتی می توانید سایت مپی طراحی کنید که تو در تو بوده و از چند بخش تشکیل شده است. برای تولید نقشه ی سایت XML نیز ابزارهای رایگان و پولی فراوانی وجود دارد که شما با استفاده از آنها می توانید به راحتی فایل XML نقشه ی سایتتان را تهیه نمایید.

برای شروع کار شما باید انتخاب کنید که می خواهید از یک نقشه ی سایت استفاده نمایید یا می خواهید از چند نقشه به طور همزمان در سایتتان استفاده کنید. به طور کلی اگر سایتی بسیار بزرگ دارید(برای مقال بیش از ۵۰ هزار صفحه)، بهترین تصمیم انتخاب چند نقشه ی سایت است. هدف نقشه ی سایت XML کمک به موتورهای جستجوگر است تا آنها بتوانند به راحتی به محتواهای کلیدی سایتتان دسترسی داشته باشند. داشتن چند نقشه ی سایت یک حس سلسله مراتبی به موتورهای جستجو از سایت خواهد داد و به این ترتیب بهترین محتواهای سایتتان به راحتی در موتور جستجو در دسترس قرار خواهد گرفت.

ساخت نقشه سایت وردپرس

نقشه سایت XML وردپرس به موتورهای جستجو نشان می دهد که کدام لینک ها در یک سایت از اهمیت بیشتری برخوردارند و شما این لینک ها را چه زمان هایی به روز می کنید. نقشه ی سایت رتبه بندی شما را به خودی خود بهبود نمی دهد اما کمک می کند تا موتورهای جستجو بهتر سایت شما را پیمایش کنند.

استفاده از نقشه سایت Yoast SEO

راه های بسیاری برای تولید نقشه سایت XML در وردپرس وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از پلاگین Yoast’s WordPress SEO می باشد. با استفاده از این پلاگین شما می توانید محتواهای خود را نیز بهینه سازی نمایید و همچنین از دیگر امکانات این پلاگین بهره ببرید. تجربیات وب مستر ها نشان می دهد که استفاده از این پلاگین بهتر از استفاده از دیگر تولید کننده های سایت مپ استاندارد خواهد بود.

برای اضافه نمودن سایت مپ به وردپرس، ابتدا باید این پلاگین را دانلود کرده و آن را نصب نمایید. به صورت پیش فرض، عملگر نقشه ی سایت XML در وردپرس فعال نمی باشد از این رو شما باید آن را فعال کنید. برای این کار به آدرس SEO » XML Sitemaps بروید و XML sitemap functionality را در حالت capacitate قرار دهید تا عملگر نقشه سایت XML فعال شود.

 هنگامی که این بخش را فعال کنید، WordPress SEO به شما تعدادی انتخاب خواهد داد که شما می توانید با استفاده از آن می توانید نقشه ی سایتتان را پیکر بندی نمایید. در صورتی که دقیقا می دانید که چگونه می خواهید نقشه ی سایتتان را طراحی کنید بهتر است آنها را نپذیرید و بر روی Save settings کلیک نمایید.

اکنون نقشه ی سایت شما تولید شده است و به صورت عمومی قابل دسترسی است. WordPress SEO به شما یک دکمه ی XML Sitemap نشان خواهد داد که شما می توانید برای نمایش نقشه ی سایت sitemap_index.xml بر روی آن کلیک کنید.

یکی از ویژگی های بسیار مناسب پلاگین Yoast SEO توانایی اضافه کردن مدیا به نقشه سایت می باشد :

اگر این بخش را فعال کنید می توانید میزان ترافیک جذب شده برای سایت از طریق جستجوی تصاویر را بسیار افزایش دهید.

استفاده از پلاگین All in One SEO

استفاده از این پلاگین نیز کاملا مشابه پلاگین قبلی است فقط کافی است به آدرس All in One SEO → XML Sitemap رفته و نقشه ی سایت را تولید نمایید :

آموزش تولید نقشه سایت XML با استفاده از پلاگین Google XML Sitemaps

اگر شما هیچ کدام از پلاگین های بالا را در دسترس ندارید، یا اینکه قصد دارید تا کنترل بیشتری بر نقشه ی سایت XML داشته باشید، می توانید به سادگی با استفاده از پلاگین Google XML Sitemaps به خواسته ی خود برسید. این ابزار رایگان بوده و از این لینک https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator  در دسترس شما خواهد بود.

پس از اینکه پلاگین مد نظرتان را نصب کردید، باید آن را با مراجعه به آدرس Settings → XML-Sitemap پیکربندی نمایید :

در اینجا به چند موردی که شما حتما باید آنها را پیکربندی کنید اشاره می کنیم :

 • اولویت محتواها (Post priority): باید تعیین کنید که اولویت شما برای پیمایش سایت توسط خزنده ها به چه نحوی خواهد بود. شما می توانید از پلاگین بخواهید که اولویت بندی را بر اساس تعداد کامنت های مخاطبان انجام دهد یا اینکه اولویت بندی را به صورت دستی انجام دهید.
 • محتوای سایت مپ (Sitemap content): انتخاب کنید که چه نوع از محتواها درون نقشه ی سایت قرار خواهند گرفت. برای مثال، اگر می خواهید دسته بندی آرشیو را از رده خارج کنید، کافی است چک باکس آن را غیر فعال نمایید.
 • تغییر فرکانس (Change frequencies) : تعیین کنید که در چه دوره ی زمانی هر نوع از محتواها تغییر خواهند کرد. این بخش به موتورهای جستجو ایده می دهد که پیمایش های خود را چگونه اولویت بندی نمایند. برای مثال شما قطعا می خواهید که صفحه ای از سایت که پست های اخیر شما را نشان می دهد هر روز توسط خزنده ها پیمایش شود.
 • اولویت ها (Priorities) : فرض کنیم که شما برای محتواهای مختلف اولویت بندی پیمایش متفاوتی در نظر گرفته اید. شما قطعا در نظر خواهید داشت که صفحه ی اصلی سایتتان در اولویت بالایی قرار داشته باشد.

چگونه با استفاده از وردپرس یک نقشه ی سایت HTML تولید کنیم

برای تولید یک نقشه ی سایت HTML باید از ابتدا از یک پلاگین متفاوت استفاده نمایید. این پلاگین WP Sitemap Page نام دارد و از طریق WordPress.org قابل دسترسی می باشد.

پس از اینکه این پلاگین را نصب کردید، می توانید با مراجعه به Settings → WP Sitemap Page آن را شخصی سازی نمایید:

شما می توانید برخی از انواع پست ها را از نقشه خارج کنید، انتخاب کنید که عنوان هر پست چگونه به نمایش گذاشته شود و همچنین انتخاب کنید که اگر یک محتوا در دسته بندی های خاص تکرار شد، مجددا به نمایش گذاشته شود یا خیر.

پس از آن شما می توانید نقشه سایتتان را در هر کدام از صفحات از طریق یک shortcode به نمایش بگذارید. این پلاگین شامل تعداد زیادی shortcode است که به شما اجازه می دهد که کارهایی از قبیل نمایش صفحه تنها، تگ ها، دسته بندی ها و … را انجام دهید. همچنین می توانید نحوه نمایش انتخاب ها را با ترتیب دلخواهتان مرتب نمایید.

ساخت سایت مپ آنلاین

ابزار های آنلاین بسیاری وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آنها تنها با یک کلیک یا یک درگ اند دراپ ساده نقشه ی سایتتان را تولید نمایید. در ادامه به چند مورد از این ابزارها که از دیدگاه مخاطبان بهتر از دیگران هستند اشاره خواهیم کرد :

 1. (Slickplan Free Trial) : این ابزار یک ابزار بصری فوق العاده است که به شما کمک خواهد کرد که نقشه سایتی حرفه ای و ظریف طراحی نمایید. رابط کاربری این ابزار به شما اجازه می دهد تا با یک درگ اند دراپ ساده و شخصی سازی های با استفاده از رنگ ها و تصاویر، به تولید فایل های تکست یا XML بپردازید. علاوه بر این ها، Slickplan با Basecamp ادغام شده و یک پلاگین وردپرس ارائه نموده است. شما می توانید به مدت ۳۰ روز به طور آزمایشی و رایگان از Slickplan استفاده نمایید و پس از آن از پلان های مختلف با قیمت ۹٫۹۹ دلار به بالا به ازای هر ماه استفاده نمایید.
 2. Dynomapper : یک ابزار بصری بسیار عالی برای تولید و توسعه نقشه سایت است که نمایی بیش از URL ها به شما ارائه می نماید. شما می توانید استایل نقشه سایت را از میان استایل های پیش فرض، دایره ای و درختی انتخاب کنید و آنها را با استفاده از لوگو و رنگ های مدنظرتان شخصی سازی نمایید. این ابزار با دارا بودن قابلیت هایی از جمله گزینه ی درگ اند دراپ، آپشن های پیشرفته ی خزنده ها و تجزیه و تحلیل های یکپارچه، به عنوان یکی از بهترین ابزار های تولید سایت مپ شناخته شده است. شما می توانید به مدت ۱۴ روز از این ابزار به طور رایگان استفاده کنید و پس از آن تصمیم بگیرید که از امکانات آن استفاده نمایید یا خیر.
 3. XML-sitemaps.com : این سایت به طور رایگان و بصورت رایگان به تولید سایت مپ می پردازد و در کنار آن نسخه های حرفه ای و نهایی خود را بصورت پولی ارائه می کند. نسخه ی رایگان آن به شکل اعجاب آوری ساده است و تنها با چهار گام ساده می توان با استفاده از آن به تولید نقشه ی سایت پرداخت. باید تعیین کنید که دوره ی زمانی تغییر محتوای URL مد نظر چقدر است( شامل تاریخی که آخرین به روز رسانی انجام گرفته است) و برای تعیین اولویت صفحات، از گزینه های اولویت بندی برای نشان دادن اهمیت URL ها در مقایسه با دیگر صفحات سایت استفاده نمایید. این ابزار ویژگی های دیگری را نیز به کاربران خود ارائه می کند که برخی از آنها از جمله آنالیزور رقبا، شاخص محاصبه ی چگالی کلیدواژه ها، ابزار چک کردن صفحه ی نتایج موتورهای جستجو، می توانند بسیار کار آمد باشند.
 4. Google Sitemap Generator : این ابزار آنلاین می تواند به تولید نقشه ی سایت با فرمت های XML و HTML بپردازد. استفاده از این ابزار به طور کامل رایگان است و برخی از کاربران استفاده از آن را بسیار راضی کننده توصیف کرده اند.

تعداد سایت هایی که بصورت آنلاین به تولید نقشه ی سایت می پردازند بسیار زیاد است و اشاره به همه ی آنها در اینجا ممکن است کمی ملال آور باشد. شما می توانید با یک جستجوی ساده و مطالعه ی ویژگی های هر ابزار بهترین آنها را با توجه به نیاز هایتان انتخاب نموده و مورد استفاده قرار دهید.

معرفی سایت مپ به گوگل و موتورهای جستجو

موتورهای جستجو در پیدا کردن نقشه سایت بسیار هوشمند هستند. هرگاه شما یک محتوای جدید تولید می نمایید یک پینگ برای گوگل ارسال می شود و آنها را نسبت به تغییر در نقشه ی سایت شما آگاه می سازد. با این حال توصیه می کنیم که نقشه ی سایتتان را با استفاده از Google Webmaster collection به گوگل ارسال نمایید. مزیت این کار این است که گوگل به شما خطاهای فایل نقشه ی سایت، اندیس ها و داده های آماری دیگر را نشان خواهد داد که این داده ها برای شما به عنوان یک وب مستر می تواند بسیار کارآمد باشد.

به Google Webmaster collection بروید. به آدرس Optimization Sitemaps بروید. در سمت راست صفحه دکمه ای با عنوان supplement sitemap وجود دارد. به سادگی URL نقشه ی سایتتان را در اینجا اضافه نمایید و تمام.

بجای این کار می توانید URL صفحه ی نقشه ی سایتتان را در فایل robots.txt وارد نمایید. تمام کاری که نیاز است انجام دهید این است که یک خط را به کد این فایل اضافه کنید. برای مثال کافی است خط زیر را به این فایل اضافه نمایید:

Sitemap: http://website.com/sitemap.xml

در بالا به جای website نام سایتتان را وارد نمایید. در صورتی که از یک Sitemap Index record استفاده می کنید نیازی نیست که تک تک سایت مپ ها را در اینجا وارد نمایید.

در اینجا نیاز است توضیحاتی در مورد نقشه ی سایت های چندگانه ارائه نماییم. اگر شما از چند سایت مپ استفاده می می کنید، می توانید از Sitemap Index record برای معرفی یکجای تمامی سایت مپ ها استفاده کنید. فرمت XML مربوط به Sitemap Index record بسیار شبیه به فرمت XML مربوط به فایل سایت مپ می باشد. در این فایل از تگ های زیر استفاده می شود :

 • Sitemapindex : برچسب پدر (parent tag) که کل کدهای فایل را احاطه می نماید.
 • Sitemap : برچسب پدر مربوط به هر کدام از سایت مپ هایی که در فایل لیست شده است (فرزندان Sitemapindex ).
 • Loc : محل نقشه ی سایت (فرزند Sitemap)
 • Lastmod : آخرین زمان ویرایش نقشه ی سایت (اختیاری)

هر کدام از نقشه های سایت استفاده شده در این فایل نباید بیش از ۵۰۰۰۰ URL  داشته باشند و حجمشان نباید از ۵۰ مگابایت (۵۲,۴۲۸,۸۰۰ bytes) بیشتر باشد. در صورت نیاز می توانید فایل های سایت مپ را با استفاده از gzip به حالت فشرده درآورید تا به محدوده ی مقرر دست پیدا کنید. به هر صورت اگر می خواهید تعداد URL های بیش از ۵۰۰۰۰ تا را در نقشه ی سایت لیست کنید باید از یک نقشه ی سایت چندگانه استفاده نمایید.

اگر یک سایت مپ چندگانه فراهم کرده اید، پس از آن باید هر کدام از نقشه ی سایت هایتان را در یک Sitemap index record قرار دهید. همچنین این امکان وجود دارد که بیش از یک Sitemap index record داشته باشید.

Sitemap index record باید قواعدی را رعایت کند. از جمله:

 

 • باید با تگ آغازین sitemapindex شروع شوند و با تگ /sitemapindex به پایان برسند.
 • باید شامل یک ورودی با تگ sitemap به عنوان تگ XML پدر برای هر کدام از نقشه های سایت باشد.
 • باید شامل یک ورودی فرزند loc برای هر تگ sitemap پدر باشند.

همچنین تگ اختیاری lastmod نیز برای Sitemap index files قابل استفاده می باشد.

توجه داشته باشید که Sitemap index files تنها سایت مپ های موجود در یک سایت را می تواند درون خود جای دهد. برای مثال : http://www.yoursite.com/sitemap_index.xml  می تواند شامل سایت مپ های موجود در http://www.yoursite.com باشد و نمی تواند سایت مپ های موجود در http://www.example.com و http://yourhost.yoursite.com را درون خود قرار دهد. همانند نقشه های سایت، Sitemap index record نیز باید از کدگذاری UTF-8 پشتیبانی کند.

نمونه ای از Sitemap index file

در کد Sitemap index record که در ادامه آورده شده است، دو نقشه ی سایت به طور همزمان لیست شده است :

?xml version=”۱٫۰″ encoding=”UTF-8″? urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″    url       lochttp://www.example.com//loc       lastmod2005-01-01/lastmod       changefreqmonthly/changefreq       priority0.8/priority    /url /urlset

تعریف تگ های مختلف در XML

تگ های XML در دسترس را با راهنمای زیر می توان به خوبی فهمید :

توضیحاتتگفایل را کپسوله می کند و استاندارد پروتکل را مشخص می نمایدضروریurlsetتگ پدر برای هر کدام از URL های ورودی. بقیه ی تگ ها فرزندان این تگ هستندضروریurlURL صفحه. این URL باید با پروتکل(مانند http)شروع شود و با یک اسلش تمام شود. مقدار این تگ باید کمتر از ۲۰۴۸ کاراکتر باشد.ضروریlocتاریخ آخرین اصلاحات فایل. این تاریخ باید با فرمت W3C مشخص شود.

توجه داشته باشید که این تگ با هدرIf-Modified-Since (304) متفاوت است و موتور جستجو می تواند از هر کدام از آنها به طور جداگانه استفاده کند

اختیاریlastmodاغلب صفحه در چه دوره ی زمانی به روز می شود. این مقدار یک اطلاعات کلی برای موتورهای جستجو فراهم می کند و ممکن است با دوره ای که در آن خزنده ها به پیمایش سایت می پردازند تطابق نداشته باشد. مفادیر معتبر برای این تگ به این صورت است :

·         همیشه (always)

·         ساعتی (hourly)

·         روزانه (daily)

·         هفتگی (weekly)

·         ماهانه (monthly)

·         سالانه (yearly)

·         هرگز (never)

مقدار “همیشه” باید برای مطلب هایی مورد استفاده قرار گیرد که هر زمان به دست وبمستر برسند به روز رسانی می شوند.

مقدار “هرگز” باید برای URLهای بایگانی شده مورد استفاده قرار گیرد.

توجه داشته باشید که مقدار این تگ تنها یک اشاره (hint) می باشد و نباید به عنوان دستور قلمداد شود. اگرچه خزنده های موتورهای جستجو این اطلاعات را هنگام پیمایش سایت ها مورد استفاده قرار می دهند اما ممکن است سایتی که از مقدار “ساعتی” استفاده کرده است را با فرکانس کمتری(مثلا هر ۱۲ ساعت) مورد پیمایش قرار دهد و حتی سایتی که با مقدار “سالانه” مشخص شده است را ممکن است هر چند ماه یک بار مورد اندیس گذاری قرار دهد. همچنین ممکن است خزنده ها سایتی که از تگ “هرگز” استفاده کرده است را هر از چندگاهی مورد پیمایش قرار دهند تا متوجه تغییرات غیر منتظره ی آن شوند.

اختیاریchangefreqاولویت URL مورد نظر در مقایسه با دیگر URL های سایت. مقادیر معتبر برای این تگ مقادیر بین ۰٫۰ تا ۱٫۰ می باشد. این مقدار هیچ تاثیری بر مقایسه ی صفحات سایت شما با دیگر سایت ها نخواهد گذاشت و تنها به خزنده ها اولویت شما برای صفحات سایتتان را نشان خواهد داد.

مقدار پیش فرض برای اولویت صفحات ۰٫۵ است.

توجه داشته باشید که اولویت مشخص شده توسط شما بر موقعیت لینک های شما در نتایج جستجوها تاثیر نخواهد داشت. موتورهای جستجو از این اطلاعات برای اولویت انتخاب URL ها در یک سایت استفاده می کند. از این رو می توانید از این تگ برای URL هایی که اهمیت بیشتری دارند استفاده نمایید تا احتمال اندیس گذاری شدن آنها را بالاتر ببرید.

همچنین توجه داشته باشید که اختصاص دادن اولویت بالا به تمامی URL های سایت، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. زیرا این اولویت بندی نسبی می باشد و تنها برای انتخاب صفحات از بین صفحات سایت شما به کار گرفته می شود.

اختیاریpriority

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 × 8 =