چند راه کار برای موفقیت در زمینه موبایل مارکتینگ در سال ۲۰۱۷

امروزه بسیاری از مردم به خرید آنلاین علاقه مند شده اند و ترجیح می دهند که محصولات مختلف موجود در بازار را از درون منزل یا محل کار خود با استفاده از لپ تاپ ها و یا تبلیت ها و تلفن ها همراه خود بررسی نمایند تا تنوع محصولات موجود در بازار را ببینند بدون آنکه زمان زیادی را صرف حاضر شدن و رفتن به فروشگاه ها و گردش از یک فروشگاه به فروشگاه دیگر در ترافیک شهر های بزرگ نموده باشند.
در گذشته که ارتباطات آنلاین مردم تنها با استفاده از کامپیوتر ها انجام می شد بازاریابی اینترنتی برای تجارت های مختلف تنها یک فرصت بود اما امروزه با پیشرفت تلفن های همراه و روی کار آمدن تلفن های همراه هوشمند که موجب شده است بیش از نیمی از کاربران اینترنت را کاربران تلفن های همراه تشکیل دهد، بازاریابی اینترنتی و بالاخذ بازاریابی موبایلی به یک امر ضروری و غیر قابل چشم پوشی تبدیل شده است و هر تجارتی که به پیشرفت خود اهمیت می دهد باید حتما بازاریابی موبایلی را در استراتژی های بازاریابی خود بگنجاند.
اگر به دنبال آن هستید که استراتژی های بازاریابی شما در سال ۲۰۱۷ ثمر بخش باشد، نکات بازاریابی موبایلی ذکر شده در این مقاله را جدی بگیرید.
بیایید به سراغ این نکات برویم:
موبایل فرندلی بودن سایت 

در مقالات قبلی آموزش ریسپانسیو قالب سایت را توضیح دادیم
موبایل فرندلی بودن یک وب سایت اولین و مهم ترین نیاز یک تجارت برای بازاریابی موبایلی می باشد. تصور کنید شما بخواهید کابران موبایلی را به وب سایت خود جذب نمایید حال آنکه آنها در هنگام مراجعه و گردش در وب سایت شما دچار مشکل شوند. مطمئنا کاربران موبایلی به مجرد آنکه به یک وب سایت مراجعه نمایند و ببینند که صفحات وب سایت به خوبی در تلفن همراه آنها بارگذاری نمی شود و یا برای دیدن صفحات وب سایت مجبور هستند مرتبا اندازه صفحه را بزرگ و کوچک کنند و یا نتوانند تمام مطالب صفحه وب سایت را درون صفحه موبایل خود ببینند و مجبور باشند دائما صفحه را به سمت راست و چپ حرکت دهند، وب سایت را ترک نموده و به سایر وب سایت ها مراجعه می نمایند.
شاید با خود بگویید که بازاریابی موبایلی بیشتر درون شبکه های اجتماعی موبایلی انجام می شود و ارتباط چندانی با وب سایت ندارد اما این امر به هیچ وجه صحیح نمی باشد بسیاری از کاربران پس از آنکه در شبکه های اجتماعی با یک برند آشنا می شوند و تصمیم به خرید از آن برند را می گیرند برای آنکه بتوانند به آن برند اعتماد نمایند سریعا به وب سایت آن برند مراجعه می نمایند و اگر وب سایت برند نام برده برای موبایل بهینه سازی نشده باشد کاربران در آخرین مرحله خرید ، از خرید منصرف می شوند. به خاطر داشته باشید که گوگل مدت هاست بر موبایل فرندلی شدن وب سایت ها تاکید می نماید و پیش بینی می شود که آن دسته از صاحبان وب سایت ها که تا کنون اقدام به عمل ننموده اند وب سایت آنها برای موبایل بهینه نشده است در آینده نه چندان دور دچار مشکلاتی هم از لحاظ بازاریابی موبایلی و هم در حالت کلی از لحاظ بازاریابی اینترنتی، خواهند شد.
ایجاد برگه های تخفیف برای کاربران موبایلی
شاید باور نکنید اما کوپن های تخفیفی در فروش اینترنتی موبایلی معجزه می کنند. در یک نظر سنجی که اخیرا انجام شده است، ۹۶% از شرکت کنندگان نظر سنجی که همگی کسانی بوده اند خرید های اینترنتی خود را با استفاده از موبایل انجام می دادند اعلام نمودند که در خرید های اینترنتی از کوپن های تخفیف دار استفاده می نمایند. این بدان معنی است که شما می توانید با استفاده از ایجاد پروفایل ها و یا گروه هایی در شبکه های اجتماعی و دادن کوپن های تخفیف به اعضای فعال هم اعضای فعالی برای فروشگاه اینترنتی خود جذب نمایید و هم این اعضا را به مشتریانی برای برند خود تبدیل نمایید. یکی دیگر از بررسی های آماری انجام شده در زمینه کوپن های تخفیف کاربران موبایلی اثبات کرده است که نرخ استفاده از کوپن های تخفیف در میان کاربران موبایلی ۵ برابر نرخ استفاده کاربرانی است که از طریق بازاریابی ایمیلی با آنها ارتباط برقرار می شود. یعنی پروسه ایجاد کوپن های تخفیف دار در موبایل مارکتینگ ۵ برابر اثر گذار تر از ایمیل مارکتینگ می باشد.
تصور کنید که شما قصد خرید یک محصول از یک فروشگاه آنلاین را داشته باشید و دو فروشگاه آنلاین که محصولات مشابهی را عرضه می نمایند برای خرید مد نظر داشته باشید. اگر کوپن تخفیف از یکی از این فروشگاه ها دریافت نمایید و بدانید که می توانید محصول مرود نظر خود را با قیمت کمتری دریافت نمایید مطمئنا از همان فروشگاه خرید خواهید نمود. دقت داشته باشید که قیمت یکی از تاثیر گذارترین پارامترها در تصمیم گیری افراد هنگام خرید می باشد. اگر شما با ایجاد کوپن های تخفیف بتوانید این حس را در مشتریان خود ایجاد کنید که آنها دارند جنس باکیفیت تری را از شما خریداری می کنند و قیمیت کمتری بابت آن پرداخت می نمایند، مطمئنا خواهید توانست آنها را مجاب کنید که از شما خرید نمایند.
ایجاد امکان پرداخت با استفاده از موبایل
یکی از مطالبی که هر تجارت آنلاینی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد، ساده سازی امکان پرداخت آنلاین برای کاربران است زیرا یکی از مهم ترین نکاتی که موجب دفع کاربران می شود پیچیدگی خرید آنلاین در هنگام پرداخت هزینه و دریافت رسید می باشد. امروزه برندهای بزرگ و فروشگاه های اینترنتی مشهور اقدام به یوزر فرندلی کردن پروسه پرداخت آنلاین برای کاربران نموده اند، این پروسه پرداخت آنلاین برای کاربران موبایلی به مراتب پیچیده تر از کاربران دسکتاپ است. پس می توان گفت که یکی از مواردی که می تواند کاربران موبایلی را جذب نماید و قوی بودن بازاریابی موبایلی یک برند را نمایش دهد، ساده سازی پروسه پرداخت موبایلی می باشد.
شما باید سرویس های پرداخت خود را به گونه ای طراحی و تنظیم نمایید که کاربران موبایلی به سادگی بتوانند با استفاده از آن پرداخت های خود را انجام دهند در عین حال امنیت آنها حفظ شود . یعنی پروسه پرداخت آنلاین شما علاوه بر آنکه باید موبایل فرندلی باشد باید از امنیت اطلاعاتی بالایی برخوردار باشد تا کاربرانی که از شما خرید اینترنتی می کنند زمانی که مجددا برای خرید اینترنتی اقدامی می نمایند باز هم به سراغ شما بیایند.
داشتن حضور فعال در شبکه های اجتماعی موبایلی
امروزه شبکه های اجتماعی بسیاری ایجاد شده اند که فقط از طریق تلفن های همراه هوشمند قابل دستیابی می باشند. از جمله این شبکه ها می توان به تلگرام و اینستاگرام اشاره نمود. اگر شما بخواهید که تعامل خوبی با کاربران موبایلی برقرار نمایید باید بتوانید که در این شبکه های اجتماعی حضور پر رنگی داشته باشید. داشتن یک پیج فعال در اینستاگرام و یا یک کانال فعال در تلگرام می تواند موجب شود که کاربرانی که علاقه ای به مراجعه به وب سایت ها ندارند و یا تنها از طرفداران این شبکه های اجتماعی هستند با محصولات شما آشنا شوند و برند شما را به خاطر بسپارند. به خاطر داشته باشید که بسیاری از کاربران هستند که هیچ حضور آنلاین دیگری بجز اینستاگرام و تلگرام ندارند و این شبکه ها تنها راه برقراری تعامل با آنها ست. شبکه های اجتماعی مختلف هر یک برای مدت کوتاهی روی کار می آیند و سپس منسوخ می شوند این شمایید که باید از این فرصت ها استفاده کنید و خودتان را به دیگران بشناسانید و مشتریانی از این طریق جذب نمایید.
به کارگیری یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر شبکه های اجتماعی موبایلی مختلف باید به عنوان اولویت شما در انجام پروسه بازاریابی در نظر گرفته شود. شما می توانید برای شروع حضور آنلاین خود را از طریق تبلیغات در کانال های پرطرفدار تلگرام و یا صفحات پرطرفدار اینستاگرام آغاز نمایید.
به خاطر داشته باشید که بازاریابی در پلتفرم های مختلف نیاز به ترفندهای مختلفی دارد یعنی شما نمی توانید همان استراتژی های بازاریابی که در تلگرام استفاده می کنید در اینستاگرام هم بکار بگیرید و یا نمی توانید همان محتوایی که در تلگرام منتشر می کنید در اینستاگرام هم منتشر نمایید. برای مثال تصور کنید که آیا می توان محتوای تبلیغاتی منتشر شده برای یک برند بر روی بیلبورد که در کنار بزرگراه قرار دارد را در آگهی تلویزیونی آن برند نیز نمایش داد؟ برای پلتفرم های دنیای دیجیتال نیز همینطور است، یعنی شما باید برای تبلیغات در هر پلتفرمی از شیوه ها و روش های مناسب برای آن پلتفرم استفاده نمایید.
در هر صورت باید گفت که هر رسانه و هر شبکه ای قداعد و قوانین و شیوه های خود را دارد و اگر یک تجارت بخواهد که حضور آنلاین موفقی داشته باشد باید بتواند مبتنی بر نیاز ها و تقاضا های موجود در هر رسانه ای محتوای مناسبی تولید نماید تا بتواند به خوبی با کاربران آن رسانه تعامل برقرار نماید و در عین حال یکپارچگی نوع پیام های تبلیغاتی مربوط به یک برند باید حفظ گردد. اگر صاحبان تجارت ها بتوانند این نکات را در تبلیغات خود در شبکه های موبایلی بکار گیرند خواهند توانست کاربران زیادی را جذب نموده و هر کاربر را به یک مشتری تبدیل نمایند.

 

۵ نکته موبایل مارکتینگ که هر تجارت آنلاین سود آوری باید آنها را بکار بگیرد

در گذشته بازاریابی با استفاده از آگهی های بازرگانی در رادیو و تلویزیون، پخش تراکت ها، پخش کارت ویزیت و انتشار تصاویر بر روی بیلبود ها انجام می شد. پس از روی کار آمدن کامپویترهای خانگی و همه گیر شدن اینترنت بازاریابی از طریق تبلیغات توسط وب سایت ها، ارسال ایمیل های تبلیغاتی و قرار دادن تبلیغات در وب سایت های پرطرفدار نیز رونق گرفت. امروزه با روی کار آمدن تلفن های هوشمند و همه گیر شدن آنها بازاریابی اینترنتی سمت و سوی جدیدی یافته است و با توجه به آنکه آمارها نشان می دهد که امروزه بیشتر از نیمی از کاربران اینترنت را کاربران موبایلی تشکیل می دهند، بازاریابی موبایلی بسیار بیشتر از گذشته رونق گرفته است. این بدان معنی است که اگر صاحبان تجارت های مختلف به بازاریابی ایمیلی بی توجه باشند بیش از نیمی از مشتریان بالقوه خود را از دست خواهند داد.
بررسی های آماری بر روی کاربران تلفن های همراه هوشمند حاکی از آن است که به صورت میانگین کاربران تلفن های هوشمند روزانه ۱۵۰ بار تلفن همراه خود را چک می کنند و همچنین آمارها نشان می دهد که کاربران تلفن های همراه روزانه به صورت میانگین ۵ ساعت در تعامل با تلفن همراه خود می باشند. پیش بینی شده است که زمانیکه سال ۲۰۱۹ فرا برسد در آمریکا ۷۲% از بازاریابی ها به صورت موبایلی انجام خواهد گرفت. این آمارها حاکی از آن است که اگر صاحبان تجارت های مختلف نسبت به موبایل مارکتینگ و جذب کاربران موبایلی بی توجه باشند در سال جاری بیش از ۵۰ درصد مشتریان احتمالی را از دست می دهند و در سال های آتی این درصد افزایش بیشتر و بیشتری خواهد داشت. پس تعلل جایز نیست، اگر شما صاحب یک تجارت بزرگ هستید و به بازاریابی آنلاین توجه دارید باید همین امروز اقدام کنید و تمرکز خود را بر روی بازاریابی موبایلی معطوف نمایید. در زیر ۵ نکته بسیار مهم برای بازاریابی موبایلی ذکر شده است:
بازاریابی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی 
در ترفند بازاریابی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی، تجارتی که قصد بازاریابی از کاربران موبایلی را دارد با استفاده ازروش ها و سیستم های بازاریابی مکانی، هنگامی که کاربران در نزدیکی محل فروشگاه هستند برای آنها نوتیفیکیشن هایی بر روی موبایل آنها ارسال می نماید و آنها را از پیشنهادات ویژه ای که در نزدیکی آنها قرار دارد مطلع می سازد. یکی دیگر از ترفندهای موبایل مارکتینگ مبتنی بر مکان آن است که تبلیغات درست زمانی بر روی تلفن همراه کاربر ارسال شود که کاربر در مکان ها و موقعیت های استراتژیکی قرار دارد و امکان استفاده از محصولات و خدمات یک برند را دارد. برای مثال اگر یک کمپانی فروشنده نرم افزارهای مترجم هم زمان و یا مترجم گویا می باشد می تواند تبلیغات مربوط به آن را در فرودگاه بر روی گوشی تلفن همراه افراد ارسال کند.
برای کمک به صاحبان تجارت های برای بازاریابی موبایلی مبتنی بر مکان Foursquare ابزار Foursquare analytics را عرضه نموده است که با استفاده از آن صاحبان تجارت های می توانند مکان یابی هوشمند کاربران را انجام دهند و از مکان هایی که پتانسیل بازاریابی از کاربران در آنها برای تجارت ها وجود دارد، مطلع گردند. این کمپانی در حال پیاده سازی Uber در سیستم خود می باشد، با استفاده از این امکان کاربران قادر خواهند بود که با استفاده از اپلیکیشن این کمپانی محلی را که می خواهند بروند بر روی نقشه بیابند و بدن آنکه از اپلیکیشن نام برده خارج شوند و حتی بدون تایپ کردن یک کلمه در آن آدرس را با استفاده از اپلیکیشن بیابند و در خواست تاکسی یا آژانس برای رسیدن به آن محل را بدهند. این امکان موجب می شود که کمپانی با استفاده از این اپلیکیشن به محل کنونی بسیاری از کاربران و مقصد مد نظر آنها دسترسی داشته باشد.
بازاریابی درون اپلیکیشن ها
امروزه بیش از ۵ میلیون اپلیکیشن مختلف توسط توسعه دهندگان در سراسر دنیا ایجاد شده است که تمامی آنها توسط کاربران تلفن های همراه درسراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. این مساله رقابت شدیدی را میان طراحان اپلیکیشن ها ایجاد نموده است و موجب شده است که هر روز اپلیکیشن های شخصی سازی شده بیشتری به منظور هدف قرار دادن کاربران مشخصی طراحی گردند. بازاریابی درون اپلیکیشن ها بدین صورت می باشد که شما از طراحان یا فروشندگان اپلیکیشن ها تقاضا می کنید که تبلیغات شما را بر روی اپلیکیشن خود قرار دهند تا هر بار که کاربران اقدام به استفاده از آن اپلیکیشن می نمایند تبلیغات شما برای آنها نمایش داده شود. این مساله از آن رو اهمیت دارد که شما می توانید مشخصا تبلیغات خود را بر روی آن دسته از اپلیکیشن ها قرار دهید که برای کاربران هدف مد نظر شما طراحی شده اند و این موجب می شود که تبلیغات شما برای جامعه هدفی که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به مشتریان را دارند نمایش داده شود.
بازاریابی با استفاده از SMS
با وجود آنکه آمارها و ارقام نشان می دهد که SMS یکی از روش های برقراری ارتباط است که بیشترین کژتابی ها و سوءتفاهم ها در آن اتفاق می افتد اما با توجه به اینکه روزانه میلیون های SMS در سراسر دنیا میان افراد رد و بدل می شود و این نوع از ارتباط به یکی از روش های اصلی بر قراری ارتباط تبدیل شده است، بازاریابی با استفاده از SMS به یک امر ضروری مبدل شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید بسیاری از کمپانی های بزرگ دنیا مثل نایک و کوکاکولا هم بازاریابی با استفاده از SMS را در میان استراتژی های بازاریابی خود قرار داده اند.
ارزیابی های موبایل مارکتینگ
با توجه به اینکه روش ها بازاریابی موبایلی و ایجاد ارتباط با کاربران بر روی تلفن های همراه آنها بیش از سایر روش های بازاریابی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند هزینه بر هستند، باید روش هایی برای ارزیابی نتایج و بررسی آماری میزان سود دهی این روش های بازاریابی موجود باشد تا بتوان میزان هزینه ها و سود دهی را مورد بررسی قرار داد. AppsFlyer به عنوان یک کمپانی تولید کننده اپلیکیشن ها و همچنین بررسی کننده داده ها از لحاظ آماری اقدام به ایجاد امکانی برای انجام بررسی های آماری میزان سود دهی کمپین های بازاریابی موبایلی نموده است تا با استفاده از آن صاحبان تجارت ها بتوانند میزان هزینه های صرف شده و سود های حاصل از بازاریابی موبایلی خود را بیابند.
برای مثال: کمپانی Game Circus را در نظر بگیرید که تولید کننده اپلیکیشن های بازی می باشد، این کمپانی اعلام نموده است که در گذشته به دلیل عدم وجود یک ابزار بررسی آماری مناسب ما نمی توانستیم میزان هزینه های صرف شده برای یک اپلیکیشن و سود حاصل از آن را مورد بررسی قرار دهیم، نمی توانستیم اثرات تغییراتی را که در اپلیکیشن های خود ایجاد می کنیم بر روی کاربران و میزان فروش خود بررسی نماییم و این امر موجب شده بود که ما وقت و انرژی بسیاری را اتلاف نماییم.
پس از آنکه APPsFlyer تولید و عرضه گردید و تیم بازاریابی ما به فکر استفاده از آن افتاد، شرایط ما به طور کلی عوض شد. تیم بازاریابی ما توانست با استفاده از این ابزار آنالیز های دقیقی از داده های مربوط به هزینه ها و سود حاصل از هر اپلیکیشن و هر تغییری که در هر ایپلیکیشن ایجاد می نمودیم را تخمین بزند و لذا ما توانستیم کارهای بدون سود را حذف نموده و بیشتر در جهت سود دهی اپلیکیشن های خود کار کنیم. این مساله موجب شد که سود دهی کمپانی ما بیش از ۴۰% افزایش یابد.
کدهای QR
کدهای QR پدیده ی نسبتا جدیدی است که برای تعامل با کاربران موبایلی ایجاد شده است. شما ممکن است تاکنون مطالبی را درمورد کد QR (کد کیو آر) شنیده باشید و یا اسم آن به گوش شما خورده باشد .

اما مفهوم کد QR چیست؟ کد QR چیست؟

کد Quick Response (کد پاسخ سریع)، یک نوع بارکد دو بعدی است که می تواند با استفاده از گوشی‌های تلفن همراه هوشمند و دستگاه‌های اختصاصی که برای خواندن این نوع کدها طراحی شده اند خوانده شود. هدف از خواندن این نوع کدها اتصال مستقیم به ایمیل، متن موجود در وب سایت، شماره تلفن و … درباره یک کمپانی یا شرکت تولید کننده یک محصول می باشد. در واقع کدهای QR می توانند از طریق اسکن شدن توسط موبایل همچون لینکی که به یک مطلب داده می شوند کاربران را به وب سیات و یا شماره تلفن صاحب محصول ارجاع دهند.
کد QR در کشور ژاپن و سراسر شرق با وسعت زیادی  و در غرب به آرامی شروع به تبدیل شدن به امری عادی در برقراری ارتباط میان کاربران موبایلی و صاحبان تجارت ها، کرده است. به زودی شما بیش از پیش با کد QR بر روی بسته بندی محصول، نمایش فروشگاه، تبلیغات چاپی و هر تبلیغاتی که روی دیوار نصب شود و همچنین در ایمیل و وب سایت روبرو خواهید شد. دامنه استفاده از کد QR برای بازاریابی موبایلی بسیار وسیع است، به خصوص برای بازاریابی و تبلیغات محصولات، علامت‌های تجاری، خدمات و هر چیز دیگری که  به فکر شما می رسد. شما نیز می توانید با درج کدهای QR بر روی محصولات خود و یا هرجایی که تبلیغاتی برای خدمات خود منتشر می نمایید، روشی سریع برای ارتباط کاربان موبایلی با خودتان ایجاد نمایید.
هر یک از تکنیک هایی که در بالا برای بازاریابی کاربران موبایلی ذکر شد می تواند تکنیک مناسبی باشد که شما با استفاده از آن اقدامات جدی خود را درجهت پیش برد اهداف خود به منظور بازاریابی ایمیلی، شروع نمایید. باور داشته باشید که استفاده از هریک از این تکنیک ها می تواند مشتریان جدیدی را به کمپانی شما تزریق کند و برای شما بسیار سود آور باشد. به شما توصیه می کنم یکی یا دو تا از ترفندهایی که در این مقاله ذکر شده اند را انتخاب نموده و اقدام به عملی کردن آنها نمایید و نتایج آن را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید که چطور بازاریابی ایمیلی می تواند میزان سود دهی تجارت شما را حتی تا دو برابر افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 28 =