چگونه تولید محتوا کنیم؟ آموزش تولید محتوای مناسب

زمانی که قصد دارید برای وب سایت یا وبلاگتان مقاله و یا محتوای درجه یک تولید نمایید، دو چیز را باید به طور ویژه در کارتان لحاظ کنید :

اول اینکه چگونه محتوایی تولید نمایید که کاربران را جذب کند و موجب شود که کاربران تبدیل به مشتریان شما شوند

دوم اینکه چگونه محتوایتان را در دسترس عموم کاربران قرار دهید.

از آنجایی که اکثر ترافیک سایت ها از طریق موتورهای جستجو تامین می شود، تولید محتوای بهینه سازی شده برای موتور های جستجو یکی از بهترین راه ها برای بیشتر دیده شدن توسط کاربران هدف می باشد. اگرچه بازاریابی سنتی این دو را بطور مجزا تحت پوشش قرار می دهد اما این دو مورد بخشی جدایی ناپذیر در استراتژی های سئو به شما می آیند.
اگرچه داشتن محتوایی ارزشمند و میزان بازدید بالا از آن به طور کامل با هم ارتباط ندارند اما برای موفقیت در بازاریابی باید به این دو به عنوان یک هدف جامع نگاه کرد. البته که محتوای شما باید به خوبی نوشته شود و سرشار از اطلاعات ارزشمند باشد، اما اگر این محتوا در گوشه ای از وب خاک بخورد و مورد بازدید قرار نگیرد هیچ کدام از آن تمهیدات در نظر گرفته شده شما سودمند نخواهند بود. رتبه سئو بالا می تواند مطلب شما را از گمنامی درآورد و آن را در مقابل خوانندگان قرار دهد. با این وجود خوانندگان امروزی بسیار باهوش هستند و استفاده صرف از کلیدواژه ها و تکنیک های کلاه سیاه سئو، بازاریابی از طریق محتوای اسپم تنها به دفع مخاطب برای شما خواهد انجامید.
چه چیز باعث با کیفیت بودن یک مقاله می شود؟
اگرچه تولید نوشته های خارق العاده قابل آموزش نیست اما می توان طریقه خوب نوشتن را به راحتی آموخت. به عنوان یک بازاریاب، شما یک داستان نویس هستید که باید داستان برند خودتان را به خوبی برای مخاطب هدفتان به نگارش درآورید. تمام کاری که قرار است انجام دهید این است که مهارت نوشتن را در صفحاتتان به کار ببندید.

در اینجا چند اقدام مناسب برای تولید مقالات تاثیر گذار توضیح داده شده است :
از مثال های مستدل و محکم استفاده نمایید: هیچ چیز به اندازه مثال های قانع کننده، قابل اعتماد و قوی نمی تواند قدرت یک مقاله را افزایش دهد. هنگام توضیح در مورد یک محصول یا خدمات هرگز به تئوری و یا داستان خرید یک مشتری تنها بسنده نکنید. سعی کنید نقاط مشترکی در اخبار و یا تجربیات گذشته کاربران و یا حتی کمبود های بالقوه ی مشتریان و ویژگی های محصولتان بیابید و روی آن تاکید کنید. یک داستان ملموس و مستدل بیشتر از اعداد و حقایق دیگر در ذهن کاربران باقی خواهد ماند.

در محتوای مطلب خود از نقل قول استفاده کنید برای مثال :

البته ما همیشه در سئو روز گفته ایم که محتوا به تنهایی پادشاه نیست و این امر را با مثال و نمونه توضیح داده ایم

برای خودتان آوایی تولید کنید: یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای برندتان انجام دهید، اختصاص آوایی خاص برای آن است. از اینکه این آوا کمی عجیب و غریب یا حتی کمی خنده دار باشد نباید بترسید. این آوا می تواند دارایی بزرگ شما باشد و پیوسته شما را به مخاطب و مشتریانتان یاد آوری کند. اگر چه منطقی است که شما نیز همانند جو حاکم بر صنعت کاریتان رفتار کنید اما هر چه بیشتر به رفتارهای انسان گونه نزدیک باشید، مخاطب بیشتری به شما جذب خواهد شد.
از مخاطبانتان شناخت کامل بدست آورید : وب سایت شما دفتر اداری شما نیست که در آن کاملا رفتاری رسمی داشته باشید. بهتر است از زبانی استفاده نمایید که مناسب مخاطبان خاص شما باشد. اگر برای جامعه بسیار بزرگی محتوا تولید می نمایید، سعی کنید زیاد از اصطلاحات تخصصی صنف خودتان استفاده نکنید. سعی کنید که از پاراگراف های کوتاه استفاده نمایید و مطالب ثقیل را به ساده ترین شکل بیان کنید. از مثال هایی که فهم مطلب را آسانتر می کند استفاده نمایید. همچنین سعی کنید خودتان منتقد سرسخت خودتان باشید : کارتان را چند مرتبه اصلاح کنید تا به بهترین شکل برسد. مطالب مفید مقاله هایتان را جدا کرده و اضافه های آن را حذف کنید. هرچه تمرکز شما بر مطلب بیشتر باشد، مخاطبان شما سود بیشتری از مطالعه مطالب شما خواهند برد.

نوشتن با هدف بهبود سئو

با در نظر داشتن نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، تولید یک مقاله خوب می تواند بسیار ساده باشد. برای پیگیری و تکمیل پازل، باید کاری کنید که محتواهای شما دیده شوند. مانند استفاده از تگ های H1 تا H6 . بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو در کنار داشتن شبکه های اجتماعی و داد و ستد پست های متقابل، یکی از راه های مطمئن برای نمایش بیشتر محتوا به مخاطب می باشد. با بهینه سازی محتوا با هدف ظاهر شدن هرچه بیشتر آن در پیشنهادات موتورهای جستجو، شما همزمان میزان بازدید و همچنین قابلیت اعتماد به برندتان را افزایش خواهید داد.
برخی از راه های تولید محتوای سئو پسند عبارتند از :
سئوی ارگانیک : ترکیب کردن کلیدواژه های محبوب سئو در مطالب، می تواند در استراتژی سئو بسیار موثر باشد. اما همانطور که Amit Singhal در مطلبی توضیح داده است که چه چیزهایی باعث می شوند که یک سایت با کیفیت باشد؟ را حتما بخوانید .

نکات مهم : این کلیدواژه ها باید به گونه ای در متن گنجانده شوند که از دیدگاه محتوا و همچنین از دید کاربر کاملا طبیعی به نظر برسند. نباید از کلیدواژه ها به صورت افراطی استفاده کرد زیرا این کار باعث آزرده خاطر شدن کاربران شما خواهد شد. خوانندگان، بخصوص آنهایی که زمان زیادی را در دنیای دیجیتال سپری می کنند، قابلیت این را دارند که استفاده ی نابجا و افراطی شما از کلیدواژه ها را متوجه شوند و به سرعت محتوا و صفحه ی شما را ترک نمایند.
محل قرار دادن کلید واژه ها : بهتر است کلیدواژه هایتان را در مکان های مناسب در مقاله قرار دهید. برای مثال نمی توانید آنها را در عنوان یا زیر عنوان های مقاله جایگذاری کنید. برای کلیدواژه هایتان یک رتبه بندی سلسله مراتبی تعیین کنید و سعی کنید که آنهایی را بیشتر ترافیک جذب می کنند را بیشتر در مقاله استفاده نمایید. سعی کنید که مهمترین کلیدواژه هایتان را در سرتیتر محتوا قرار دهید.
استفاده صحیح از تصاویر : تصاویرتان را با متن آلت (alt text) همراه کنید تا محتواهایتان از طریق جستجوی تصاویر نیز قابل دسترسی باشد. محتواهای شامل تصویر، نقش بسیار پر رنگی در زمینه دیجیتال مارکتینگ (به زودی درباره دیجیتال مارکتینگ مقاله کاملی درج خواهم کرد) بازی می کنند و می تواند بازدید محتواهای شما را به صورت ویروسی در وب گسترش دهد.
با در نظر داشتن این نکات، می توانید در کمترین زمان ممکن رتبه مناسبی را در رتبه بندی های موتورهای جستجو بدست آورده و سئو سایتتان را بصورت حرفه ای بهبود دهید. این کار همچنین باعث خواهد شد که رفته رفته به عنوان یک مقاله نویس باکیفیت، اعتبار مناسبی کسب کنید.

گوگل همواره در ۵ سال اخیر تغییرات بزرگی را در موتور جستجوی خود به وجود آورده است. تمامی این تغییرات، از به روز رسانی های عظیم الگوریتم جستجو تا تغییر رویکرد به سوی ایندکسگذاری با اولویت تلفن های همراه، همگی با یک هدف واحد به وقوع پیوسته اند و آن هدف چیزی جز رضایت بیشتر کاربران نبوده است. گوگل همواره در تلاش است که بهترین محتواها را در بهترین زمان ممکن در اختیار کاربران خود قرار دهد.
برخی از وب مستران همواره با وقوع تغییرات در گوگل، دچار چالش های بزرگی می شوند اما برخی از برند ها با وقوع همان تغییرات رونق پیدا می کنند. چرا؟ زیرا این برندها آموخته اند که با تمرکز بر محتوای ممتاز و ارائه ی کیفیت مناسب به کاربران چگونه می توانند از الگوریتم های گوگل یک گام جلوتر باشند.
این مهم نیست که فقط به دنبال این باشیم که اکنون گوگل در کجا قرار دارد. مهم این است که پیش بینی کنیم گوگل در ۶ ماه آینده، یک سال آینده و بعد از آن به کجا خواهد رفت. اگر بتوانید از این تغییرات جلوتر باشید، همواره از گوگل جلوتر خواهید بود و تجارت موفقی خواهید داشت.
اکنون زمان این است که آینده جستجوها را پیش بینی نمایید. در ادامه چند تغییر اساسی در سئو آورده شده است که شما باید با توجه به آنها ادامه مسیر سئوی خود را برنامه ریزی نمایید.
تغییر رویه از تمرکز روی سئو به تمرکز همزمان روی سئو و همگرایی محتوا
همانطور که محتوای تنها موفقیت در سئو را تضمین نمی کند، سئوی تنها نیز تضمین نمی نماید که کاربران محتوای شما را بیابند و به آن جذب شوند. داده به بازاریابان کمک می کنند که برای تولید محتواها ی هوشمندانه، قصد کاربران از انجام جستجوها را بفهمند و مسیری را برای او فراهم نمایند که به خواسته های خود برسد.
چگونه بازاریاب ها می توانند این تغییرات را مدیریت کنند؟
تولید محتوا باید با توجه به داده ها انجام گیرد. بازاریابی محتوا بدون توجه به داده ها هدفی نخواهد داشت. ابتدا باید فاکتورها و معیارهای مربوط به مخاطب، نحوه ی مشارکت او در موضوع و همچنین نحوه ی تبدیل او به مشتری تعریف گردد. باید این فاکتورها را اندازه گیری و ردیابی کنید تا برای تولید محتوای مناسب دید درستی از جامعه ی هدف داشته باشید و به این طریق تلاش های آینده ی خود در جهت تولید محتوا را پربارتر کنید.
پیوستگی جامعه ی هدف، محتوا و جستجو را بیشتر کنید. در مجموع این جستجوی ارگانیک، مخاطب و محتوا است که به برندهای مختلف کمک می کند که به اهداف خود نزدیک شوند. تلاش کنید که از ابتدا تولید محتوا را با در نظر داشتن فاکتورهای سئو شروع کنید تا میزان بازدید از سایتتان به شدت افزایش پیدا کند. محتوای خوب می تواند توسط شبکه های اجتماعی ترویج داده شود و شما می توانید از این طریق نیز جستجوها را به سایتتان جذب نمایید.
میزان حضور خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو را افزایش دهید. محتواهایی را تولید و بهینه سازی نمایید که جامعه های بزرگ را هدف قرار دهد. می توانید با تولید مقالات، ویدئو و اینفوگرافیک سوالات پر تکرار و محبوب را پاسخ دهید و همچنین بر روی موضوعات روز سرمایه گذاری کنید. سپس با استفاده از اسنیپت ها، لینک ها، پاسخ به سوالات مشابه ، تصاویر، ویدئو ها و هر محتوای تکمیلی دیگر سعی کنید محتوای خودتان را از دیگر محتواها متمایز کنید تا بهتر در صفحات نتایج جستجو ظاهر شوید.
تغییر رویه از سازگاری با تلفن همراه به اولویت سازگاری با تلفن همراه
برای سال های طولانی گوگل به بازاریاب ها در مورد تغییر رویه به سمت ایندکسگذاری با اولویت تلفن های همراه هشدار داد و این امر هنگامی که جستجوهای موبایلی از جستجوهای دسکتاپی سبقت گرفت محقق شد. امروزه بهینه سازی برای جستجوهای موبایلی و قابلیت استفاده از سایت توسط موبایل دیگر یک امر اختیاری نیست. اگر می خواهید همچنان در کورس رقابت باقی بمانید حتما باید سایتی سازگار با تلفن همراه داشته باشید.
وب مستران چگونه می توانند با این تغییر همراه شوند؟
به این نکته توجه داشته باشید که دنیای امروز دنیای تلفن های همراه است. برندهایی که با موبایل سازگار نیستند ۶۹% ترافیک کمتر دریافت می نمایند. این به این معنی است که دانستن رفتار های کاربران تلفن های همراه و خواسته های آنها یک امر بسیار ضروری می باشد. مطمئن شوید که صفحات موبایلی سایتتان انتظارات را برآورده می نماید. در غیر اینصورت شما بازار و همچنین درآمدهایتان را به رقبا تقدیم خواهید کرد.
تا آنجا که می توانید سئوی موبایلیتان را پر سرعت کنید. علاوه بر جذاب بودن و قدرت ناوبری بالا ، وب سایت های موبایلی باید بسیار سریع باشند. بر اساس مطالعات گوگل، ۵۳% از کاربران موبایل سایت هایی را که در بیش از ۳ ثانیه بارگذاری می شوند را به سرعت ترک می کنند. پیگیری بهترین اقدامات مربوط به سئوی موبایلی از جمله بهینه سازی تصاویر، ریدایرکت ها، JavaScript و CSS می تواند در ورود شما به دنیای دیجیتال امروز بسیار کمک کننده باشد.
به محتواهای متنی در تلفن های همراه توجه کنید. بر روی تولید محتواهایی متمرکز شوید که برای کاربران موبایل بسیار ارزشمند هستند. به طور معمول کاربران تلفن های همراه در حالت جستجو و پژوهش هستند و پیوسته به دنبال اطلاعات می گردند. باید محتواهایتان را به نحوی تولید کنید که به این نیازها پاسخ مناسبی ارائه نماید.
تغییر رویه از داده به یادگیری ماشین
گوگل برای ارائه ی بهترین خدمات به کاربران بجای توجه صرف به داده های بدست آمده تلاش می کند تا هدف نویسنده ی محتوا و همچنین هدف جستجو کننده ها را بیابد و بطور مفهومی پاسخ ها را ارائه کند. بازاریاب ها نیز باید این تغییر را در رویه ی بازاریابی خود اعمال کنند و هنگام تولید محتوا هدف، علایق و رفتارهای مخاطبانشان را مورد ارزیابی و توجه ویژه قرار دهند.
باید از منابع معتبر استفاده کنید. موتورهای جستجو زمان و امکانات کافی برای بررسی صحت تمامی داده های موجود در وب را ندارند. به همین منظور برای جلو افتادن از رقبا بهتر است بر روی داده های بسیار معتبر متمرکز شوید.
باید از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بهره بگیرید. یادگیری ماشین به بازاریاب ها کمک می کند تا وقت کمتری را صرف آنالیز داده ها کنند و بیشتر وقتشان را برای تولید محتوایی بگذارند که بر روی مخاطب تاثیر گذار بوده و مشارکت آنها را جلب می نماید. تلاش کنید تا با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بینشی عملی نسبت به مخاطب و عملکرد محتواهایتان بدست آورید.
معیار ها و شاخص های مناسب تعیین کنید و آنها را به درستی اندازه گیری نمایید. این داده ها به بازاریاب ها کمک می کند تا در کمترین زمان بهترین تصمیمات را اتخاذ نمایند. معیارهایی را تعریف کنید که برای برند شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و پیوسته این داده ها را تحت نظر داشته باشید. این امر به شما کمک می کند تا به راحتی هر پیشرفتی را تحت نظر داشته باشید و با توجه به آن استراتژی های بعدیتان را طرح ریزی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 × 12 =