کانتوپلاستی (Canthoplasty) یا عمل چشم گربه ای چیست ؟

کانتوپلاستی (Canthoplasty) یا عمل چشم گربه ای یکی از انواع جراحی‌های زیبایی چشم است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این عمل معمولا با جراحی پلک پایینی چشم همراه بوده و باعث درشت‌تر شدن و کشیده‌تر شدن چشم‌های شما می‌شود. علاوه بر آن با استفاده از این عمل می‌توانید چشم‌های خود را زیباتر کرده و حالتی جذاب‌تر به چهره خود ببخشید.

 

لیفت یا عمل چشم گربه ای دقیقا چیست؟

کانتوپلاستی که در میان عوام به‌عنوان عمل چشم گربه ای نیز شناخته می‌شود، معمولا به‌منظور تغییر حالت چشم‌ و کشیده‌تر کردن آن‌ انجام می‌گیرد. هدف اصلی از انجام این عمل درشت کردن چشم‌ها است. با استفاده از این جراحی می‌توانید چهره خود را جذاب‌تر و جوان‌تر کنید. در کانتوپلاستی معمولا جراحی روی پلک پایینی انجام می‌شود و از این طریق گوشه‌های داخلی چشم بازسازی می‌شوند.
 در کنار کانتوپلاستی شما می‌توانید افتادگی‌های پلک و پف زیر چشم را نیز برطرف کنید. درواقع باید بگوییم که عمل چشم گربه ای بخشی از عمل بلفاروپلاستی یا لیفت چشم با استفاده از جراحی است. بنابراین شما می‌توانید علاوه بر کشیده‌تر کردن چشمانتان چین و چروک‌ها و افتادگی‌های پوست اطراف چشم را نیز از بین ببرید. نکته جالب‌تر اینکه با این تیر یک نشان دیگر هم می‌توانید بزنید و این نشان سوم همان لیفت ابرو است. یعنی شما می‌توانید گوشه‌های خارجی چشم‌ها را تقویت کرده، پوست را بکشید و در عین تغییر حالت چشم به صورت گربه ای چین و چروک‌های اطراف چشم و ابرو را نیز از بین ببرید.
چه کسانی می‌توانند عمل چشم گربه ای انجام دهند؟

چه کسانی می‌توانند عمل چشم گربه ای انجام دهند؟

اولین و مهم‌ترین نکته برای داوطلبان عمل چشم گربه ای، داشتن سلامت عمومی است. ازآنجایی‌که این عمل معمولا با بیهوشی عمومی انجام می‌شود، شما نباید منعی در این خصوص داشته باشید. همچنین درصورتی‌که بیماری خاصی دارید، حتما آن را با پزشک در میان بگذارید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید. درصورتی‌که تنها قصد دارید عمل کانتوپلاستی را انجام دهید، پلک‌های شما نباید افتادگی، پف یا چروک داشته باشد. البته این به این معنا نیست که افراد دارای این مسائل نمی‌توانند این عمل را انجام دهند. بلکه منظور این است که درصورتی‌که چنین مشکلی دارید، باید با استفاده از لیفت چشم و ابرو آن‌ها را نیز برطرف کنید.
توصیه ما این است که پیش از هر اقدامی برای انجام عمل چشم گربه ای حتما در جلسات مشاوره با پزشک شرکت کنید. در این جلسات پزشک با نشان دادن عکس‌ها یا فیلم عمل چشم گربه ای انتظارات شما را واقعی‌تر کرده و نتایج عمل را به شما نشان خواهد داد. ضمن اینکه در این جلسات پزشک همه توضیحات لازم در خصوص شیوه انجام عمل، محدودیت‌ها و مراقبت‌های قبل و بعد از آن را نیز به شما خواهد داد. همچنین مناسب‌ترین روش برای جراحی نیز انتخاب‌شده و پزشک در طول جراحی دقیقا می‌داند که شما چه چیزی می‌خواهید.

خطرات مرتبط با جراحی کانتوپلاستی

عوارض جانبی در جراحی کانتوپلاستی بسیار کم گزارش شده‌اند. در واقع جراحی کانتوپلاستی معمولا همراه با جراحی بلفاروپلاستی انجام می‌شود تا خطرات جراحی به حداقل برسند. با این حال چون در طی جراحی کانتوپلاستی وضعیت عضلات زیر پوست و پلک تغییر می‌کنند بنابراین احتمال خطر و عوارض جانبی وجود خواهدداشت.
پس از جراحی کانتوپلاستی معمولا محل جراحی ورم کرده و دچار کبودی می‌گردد. محل جراحی معمولا حساس به لمس شده و به دلیل وجود درد ممکن است نیاز باشد تا فرد از داروهای مسکن استفاده نماید تا درد آن کنترل شود. البته این دردها و ناراحتی‌های بافت جراحی‌شده معمولا زیاد طول نمی‌کشد. استفاده از کمپرس یخ بر روی موضع درد نیز می‌تواند به کاهش سریع‌تر درد کمک کند. معمولا دردهای مرتبط با کانتوپلاستی پس از دو روز رفع می‌شوند.
پس از جراحی کانتوپلاستی ممکن است چشم‌ها به شدت خشک و یا اشک آلود شوند. خشکی چشم شدید ممکن است باعث سوزش چشم شود با این حال راه حل ساده‌ای برای این مشکل وجود دارد و فرد با استفاده از قطره‌های چشم می‌تواند خشکی چشم خود را برطرف نماید.
پس از جراحی کانتوپلاستی احتمال ایجاد عفونت در محل برش‌خورده وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد عفونت ممکن است توصیه شود تا فرد از کرم‌ها یا پمادهای حاوی آنتی بیوتیک استفاده نماید. با این حال برای کاهش احتمال عفونت، پاکیزه نگهداشتن محل جراحی و حفظ بهداشت آن ضروری است. اگرچه کبودی و ورم موضع جراحی دو عارضه‌ی رایج در جراحی کانتوپلاستی هستند اما معمولا در طی یک هفته برطرف می‌شوند. برخی از بیماران نیز ممکن است کاهش قدرت بینایی را در چشمان خود احساس کنند اما این عارضه نیز موقتی بوده و بینایی طبیعی پس از مدتی بصورت خودبخود باز می‌گردد.

معایب انجام عمل چشم گربه ای چیست؟

این عمل ممکن است عوارضی مانند خونریزی، قرمزی بیش از حد چشم و یا کبودی های گسترده ای را برای بیمار به همراه داشته باشد. این کبودی ها گاهی اوقات طولانی مدت خواهند بود و باعث ترس و انزوای بیمار می ‌شوند.
در صورتیکه عمل با عفونت و تورم بیش از حد رو به‌ رو شد باید سریع پزشک خود را با خبر سازید. به علاوه برخی افراد به داروی بیهوشی واکنش نشان می‌دهند و بعد از عمل دچار سردرد، حالت تهوع و یا بی‌حسی بیش از حد در ناحیه جراحی می شوند.

در چه صورت می توان عمل کانتوپلاستی(عمل چشم گربه ای) را انجام داد؟

اولین سوال که پزشک متخصص از شما خواهد پرسید این است که آیا از سلامت عمومی برخوردار هستید یا خیر. پس از این سوال فرایند با توجه به نظر پزشک ادامه خواهد یافت و یا به پایان خواهد رسید.
این سوال از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که عمل کانتوپلاستی معمولا با بیهوشی همراه است و برخی از افراد دارای بیماری‌های خاص نمی‌توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند! لذا بیان این نکته به پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.
در صورتی که پزشک برای ادامه درمان نظر مثبتی داشت، خطری فرد را تهدید نخواهد کرد. هر فرد با هر سنی و در هر جنسیتی اگر مشکل خاصی نداشته باشد قادر است عمل چشم گربه‌ای را انجام دهد.
افراد چشم بادامی ( پلک شرقی) بیشتر از سایرین مستعد انجام این جراحی هستند چراکه این افراد ذاتا با پلک‌هایی افتاده به دنیا می‌آیند و بر اثر کهولت سن نیز میزان این افتادگی افزایش پیدا خواهد کرد.
برخی از افراد نیز به دلایل مختلف ممکن است که دچار افتادگی و یا شل شدن، پلک پایین شوند. در این صورت نیز عمل کانتوپلاستی یکی از گزینه‌های مناسب برای این افراد است. بنا به دلایل مختلفی از جمله مشکلات هورمونی، عوامل ارثی، سن، ضربه، فلجی و… ممکن است در فرد افتادگی پلک پایین بروز کند.
منبع