گوگل: به زودی کلا ایندکس را روی حالت موبایل فرندلی تغییر می دهیم

خبر تغییر اساسی ایندکس گوگل، خبری است که اخیرا ذهن بسیاری از متخصصان سئو را به خود درگیر کرده است. اخیرا (اکتبر ۲۰۱۶) نیز گری ایلایز (Gary Illyes) در گفتگو با search engine watch به این نکته اظهار داشته است. اما سوالی که در این مورد برای همه مطرح شده است، این است که این تغییر، می تواند چه تاثیری در سئو و بهینه سازی سایت ایجاد نماید؟

چیزی که دقیقا گری ایلایز به آن اشاره کرده است این است: « در ماه های آینده، گوگل یک ایندکس جدید برای موبایل به وجود خواهد آورد. این ایندکس به عنوان ایندکس پیشفرض گوگل در نظر گرفته شده و البته ایندکس قدیمی(یعنی همان ایندکس دسکتاپ)، به اندازه این ایندکس به روز رسانی نخواهد شد.»

مثل همیشه، کارمندان گوگل به گونه ای بسیار مبهم درباره الگوریتم گوگل صحبت می کنند. در حقیقت این جملات، تنها نکاتی است که وی اخیرا اظهار داشته و چه بسا نکته قابل توجهی از لحاظ سئو در آن نباشد. اما اگر به آن دقت کنید، می توان نکات بسیاری را از آن برداشت کرد که می تواند در سئو بسیار بسیار مفید واقع شود.

در این که موبایل فرندلی شدن وب سایت تا به حال تاثیر به سزایی در سئو داشته شکی نیست. اما وقتی این موبایل فرندلی بودن آن قدر مهم می شود که گوگل کلا برای آن یک ایندکس جداگانه درست می کند، هیچ جای تردیدی نمی ماند که موبایل فرندلی بودن در حال تبدیل به مهم ترین آیتم سئو است.

گری ایلایز - گوگل

گری ایلایز – گوگل

همان گونه که می دانید، گوگل همیشه بر ساخت سایت به صورت موبایل فرندلی یا همان ریسپانسیو تاکید داشته است. سایت موبایل فرندلی یا ریسپانسیو، سایتی است که علاوه بر کامپیوتر، با دستگاه های تبلت و گوشی تلفن همراه هم سازگار باشد. به طور کلی هرچه زمان می گذرد، تاکید گوگل روی این موضوع به مراتب افزایش می یابد. به علاوه این موضوع برای گوگل به قدری مهم بوده است که گوگل خودش برای این که سایت به صورت موبایل فرندلی طراحی شود، یک راهنما نوشته است. در لینک زیر می توانید این راهنما را ببینید:

https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/

پس از آن، بسیاری از طراحان و برنامه نویسان که نکات بالا را در سایتشان رعایت کرده بودند، می خواستند بدانند که سایتشان از نظر گوگل موبایل فرندلی هست یا خیر. به همین دلیل، گوگل مجبور شد ابزاری معرفی کند که این ابزار به شما خواهد گفت که از دید گوگل سایت شما موبایل فرندلی هست یا خیر. برای تست موبایل فرندلی سایت خود، می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

اما اگر به جمله گری ایلایز دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که همان گونه که گفته شده، این ایندکس قرار است تبدیل به ایندکس پیشفرض شود. بدیهی است که گوگل روند استفاده از موبایل را مطالعه کرده و بر آن اساس به این نتیجه دست یافته است. احتمالا گوگل با مطالعه این روند، به این نکته رسیده است که تا چندی دیگر، اکثریت سرچ ها با موبایل انجام خواهد شد.

طراحی سایت موبایل فرندلی

طراحی سایت موبایل فرندلی

به همین دلیل، اهمیت موبایل فرندلی یا ریسپانسیو بودن یک وب سایت برای سئو بسیار بسیار مهم است. با این حال، گوگل اگرچه ایندکس خود را عوض می کند، اما هرگز نخواهد توانست که سایت های غیر ریسپانسیو را از نتایج خود حذف کند.

به همین دلیل، جای نگرانی نخواهد بود. فرض کنید که در گوگل نام بانک ملی را سرچ کنیم و به هیچ عنوان نتوانیم وب سایت آن را در لیست نتایج پیدا کنیم. بعد از کلی تحقیق و تفحص متوجه بشویم که چون سایت بانک ملی ریسپانسیو نیست، گوگل آن را در نتایج خود نشان نمی دهد!!!!

در حقیقت ریسپانسیو بودن وب سایت، اگرچه هر روز مهم تر و مهم تر می شود، اما هیچ وقت سایت غیر ریسپانسیو با مطالب مفید، اهمیت خود را از دست نخواهد داد. با این حال، گوگل در صورتی که سایت های غیر ریسپانسیو، بتوانند حالت ریسپانسیو را در خود ایجاد نمایند، رتبه آن ها را ارتقا خواهد داد.

با توجه به این شرایط، ما بر طراحی سایت ریسپانسیو یا موبایل فرندلی در سایت طرح تاکید ویژه داشته و در حال حاضر تمامی طراحی سایت های ما به این صورت انجام می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 × 17 =